Hazánk az új világgazdasági korszak nyertesei közé tartozhat

Magyarországnak, a magyar gazdaságnak minden esélye megvan, hogy az éppen kialakuló új világgazdasági korszak nyertesei közé tartozzon – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

Forrás: MTI2020. 09. 14. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető hivatalában fogadta Liam Fox brit parlamenti képviselőt, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte: ehhez az kell, hogy a létrejövő új rendszer korlátozásmentes, szabad és tisztességes legyen, hogy a magyar vállalatok korlátozásmentesen vehessenek részt a versenyben. Ezért fontos, hogy a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO) olyan vezetője legyen, aki hazájában komoly kormányzati pozíciót töltött be, komoly politikai tapasztalattal rendelkezik, és Liam Fox ilyen – magyarázta. (Liam Fox volt brit külkereskedelmi minisztert Nagy-Britannia jelölte a WTO főigazgatói posztjára.)

Megjegyezte: Liam Fox a WTO új főigazgatójának megválasztása előtt öt európai fővárosba látogat el, és budapesti útja megkérdőjelezi a magyar külpolitika izoláltságáról alkotott véleményeket.

A külügyminiszter kifejtette: ez a vezetőválasztás azért is fontos, mert a magyar az egyik legnyitottabb gazdaság a világon, és a magyarok munkájának köszönhetően az ország súlya a világkereskedelemben a lakosság által indokolt szint felett van. Az elmúlt években folyamatosan megdöntötték az export- és a beruházási rekordokat – idézte fel.

Úgy vélte, éppen egy új világgazdasági rend van kialakulóban, új, éles verseny jön létre, és mindezt a járvány csak felgyorsította. Az országok nyertesekre és vesztesekre oszlanak, és mindent meg kell tenni, hogy Magyarország az új világgazdasági korszak nyertesei közé tartozzon – mondta. Hozzáfűzte: ehhez kellenek munkahelyek, amelyek érdekében a kormány és a vállalatok szövetségre léptek, hogy minden, a járvány által elsodort munkahelyet pótoljanak.

Szijjártó Péter emlékeztetett: a kormány által indított versenyképesség-növelő programra 904 cég jelentkezett és kötelezte el magát a beruházások mellett, amelyek összértéke meghaladja a 400 milliárd forintot. Ezzel 154 ezer munkahelyet sikerült megőrizni – tette hozzá.

Kitért rá: az EU-val kötött megállapodás értelmében nagyvállalatoknak felső határ nélkül adhatnak beruházási támogatást, és 34 cég 120 milliárd forintnyi nagyberuházást jelentett be a következő hónapokra.

Liam Fox hangsúlyozta: a WTO rendkívül fontos szerepet tölt be a globális kereskedelem alakításában, de jelenleg súlyos, politikai jellegű problémákkal küzd. A világkereskedelem jövőjét a szabadkereskedelem jelenti, a szervezetnek is ennek érdekében kell dolgoznia – jelentette ki.

Közölte: egyetért a magyar állásponttal, hogy nyitott, szabad piacra van szükség, ezt a jövőben is biztosítani kell. A szabadkereskedelem a jólét és a biztonság megőrzése miatt is fontos, társadalmi szempontból is nagyon jelentős – vélekedett.

Kérdésre a brit politikus közölte: a britek demokratikus döntést hoztak, amikor úgy határoztak, elhagyják az Európai Uniót, joguk volt meghozni ezt a döntést.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.