Müller Cecília az operatív törzs keddi tájékoztatóján elmondta: az elmúlt 24 órában 633 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 19 499 főre nőtt a hazánkban azonosított fertőzöttek száma. Elhunyt nyolc krónikus beteg, így 694 főre emelkedett a járvány áldozatainak száma, 4559-en pedig már meggyógyultak. Az elhunytak között 51 és 94 éves is volt, mindannyian krónikus betegségekben szenvedtek. Az elvégzett PCR-vizsgálatok száma jóval meghaladta a hatszázezret. A fertőzöttek közt a 20–29 évesek vannak a legnagyobb arányban, de más korosztályokban is terjed a vírus.
– Ezért továbbra is fontos a szabályok betartása, mint a maszkviselés és a csoportosulások elkerülése, és ezért tarthatnak nyitva csak 23 óráig a vendéglátó- és szórakozóhelyek
– tette hozzá az országos tiszti főorvos.
TÍZ napra csökkent a hatósági házi karantén időtartama
A betegek kezelésére vonatkozó, hétfőn közzétett új eljárásrend kapcsán Müller Cecília kiemelte, hogy az egyetlen lényeges változás a korábbi verzióhoz képest, hogy két hétről tíz napra csökkent a hatósági házi karantén időtartama.
– Továbbra is a közösségi terjedés megakadályozása a cél, figyeljük, hogy terjed-e óvodákban, iskolákban, egyéb közösségekben a járvány – fogalmazott a tiszti főorvos, hozzátéve: az a cél, hogy helyben tudják izolálni és megakadályozni a terjedést.
Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta:
a hétfőtől hatályos utazási korlátozások szerint az országba való belépéskor elrendelt karantén ideje 14 helyett ugyancsak tíz nap.
Felhívta a figyelmet, hogy magyar állampolgársággal nem rendelkező személy csak engedély birtokában léphet be az országba a személyforgalomban.
Kitért arra is, hogy az elmúlt 24 órában 3062 fő esetében rendeltek el hatósági karantént, közülük 774 fővel szemben a határátlépés során alkalmazták az intézkedést. Jelenleg valamivel több mint 25 ezer fő van karanténban.
Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa arról is beszélt, hogy a maszkhasználatot a rendőrség is ellenőrizheti, és intézkedhet a szabályszegőkkel szemben. Az intézkedések differenciáltak, pénzbüntetést, feljelentést csak ismételt szabálysértés esetén alkalmaznak.
Müller Cecília azt közölte, hogy a háziorvosnak minden gyanús esetben el kell rendelnie a tesztet. – Tünetet mutató beteget ne szállítsunk az autónkban, arra ott a mentő – hangsúlyozta a tisztifőorvos.