Az Országgyűlés keddi ülése napirend előtti felszólalásokkal kezdődött. Elsőként Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) szólalt fel, aki azzal kezdte, hogy szerinte a „kormány felszámolja az önkormányzatokat”. Karácsony Gergely párttársa a közvélemény figyelmébe ajánlotta az ellenzék Szabad Városok nevű kezdeményezését, amelynek legfontosabb célja, hogy az ellenzéki vezetésű városok közvetlenül juthassanak uniós forrásokhoz. Kocsis-Cake arról is beszélt: új megközelítés kell a jelenlegi válságkezelésben, amely a többség javát szolgálja.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára elmondta, hogy a baloldal egyre kevésbé tud mit kezdeni azzal a felelősséggel, amely a nyakába szakadt egy évvel ezelőtt, amikor egyes településeken és budapesti kerületekben megválasztották őket. Kiemelte: a kormányzat korábban soha nem látott támogatást adott az önkormányzatoknak, átvállalta hiteleiket, folyamatosan növelte költségvetési támogatásukat. – Önök felmelegítették azt a kampányt, hogy minél kevesebb forrás jusson a kormánynak – emlékeztetett Dömötör, és önző, pártpolitikai célú hazardírozásnak minősítette ezt. Az államtitkár szerint Budapest megfizette az elmúlt egy év árát, amely a baloldali tehetetlenségből és összevisszaságból fakad. – Húzódik a Lánchíd-beruházás: ha nem tud megbirkózni vele a főváros, a kormány átvállalja – közölte Dömötör Csaba. Ellenben a fővárosi vezetés „eredményei” között számontarthatjuk a közlekedési káoszt, „rovarhoteleket és darázsgarázsokat”, és adóemelésre készülnek.
Schmuck Erzsébet (LMP) napirend előtti felszólalásában a környezetrombolásra hívta fel a figyelmet. Beszélt arról is, hogy az unió fokozná a közösen megállapított szén-dioxid-kibocsátás csökkentés mértékét, és az LMP ezt támogatná. Schmuck arra kérte a miniszterelnököt, hogy ne vétózza meg ezt a „magasabb” célt.
Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára Széchenyit idézve azt mondta, „a tett az első, a szó a második”. Kiemelte: a kormány eddig is sokat tett az éghajlatváltozás ellen, cselekvési tervet és klímatervet készítettek. – Emellett elindult országszerte az illegális hulladéklerakók felszámolása, az üveg- és műanyag palackok gyűjtéséről és visszaváltásáról törvényjavaslatot fogadtak el, megtisztítják a Dunát és a Tiszát a hulladéktól, valamint „minden újszülött után tíz fát fogunk ültetni” – fejezte be az államtitkár.