Erősítik a korrupció elleni védettséget 168 településen

Az ÁSZ ellenőrzése összesen 24 közös önkormányzati hivatalra és a hozzájuk tartozó községi önkormányzatokra terjedt ki.

Munkatársunktól
2020. 10. 29. 11:37
Az Állami Számvevőszék épületének bejárata Budapesten Fotó: Róka László
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erősíteni kell a kistelepülési önkormányzatok szabályozottságát és korrupció elleni védettségét – figyelmeztet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése. A hét önkormányzat alkotta közös önkormányzati hivatalok korrupció elleni védettségét értékelte az ÁSZ. 2018-ban 24 ilyen volt Magyarországon, amelyekhez 168 települési önkormányzat tartozott. Kiderült, hogy a 24 közös önkormányzati hivatal közül egyiknél sem, továbbá az ezeket működtető 168 önkormányzat mintegy felénél nem volt biztosított a jogszabályok által előírt alapvető integritáskontrollok kiépítése. Ezeknél az önkormányzatoknál erősíteni kell a korrupció elleni védettséget.

Az állampolgároknak számos közszolgáltatást, hatósági tevékenységet települési önkormányzataik nyújtanak, ezért nélkülözhetetlen, hogy az önkormányzatok döntéshozatali folyamatai a korrupciós kockázatoktól védettek legyenek,

továbbá, hogy az önkormányzati szervezeti célok érvényesülését megfelelő etikai rendszer is biztosítsa – áll az ÁSZ jelentésében. A kisebb települési önkormányzatok integritása fokozottan veszélyeztetett, mert kontrollkörnyezetük, integritási infrastruktúrájuk – az ÁSZ integritásfelmérésének eredményei alapján is – kevésbé kiépített. Az ÁSZ ellenőrzése ismét rámutat a közös önkormányzati hivatalt működtető községi önkormányzatok integritási kontrolljainak fejlesztendő pontjaira, hogy ezáltal a kontrollok kiépítettsége javuljon, az önkormányzatok integritási veszélyeztetettsége csökkenjen.

A községi önkormányzatok integritásának ellenőrzése a hét-hét önkormányzat által alapított, összesen 24 közös önkormányzati hivatalra és a hozzájuk tartozó valamennyi, összesen 168 községi önkormányzatra terjedt ki.

Ezen települések állandó lakosainak átlagos száma 2018-ban 357 fő volt. Az önkormányzatok – összevont költségvetési beszámoló szerint teljesített – 2018. évi költségvetési bevételeinek átlagos összege mintegy 116 millió forint, költségvetési kiadásainak átlagos összege nagyjából százmillió forint, a 2018. évi könyvviteli mérleg szerinti vagyon átlagos értéke pedig 324 millió forint volt.

Az önkormányzatok és közös önkormányzati hivatalok szabályos, átlátható és elszámoltatható működésének alapvető feltétele, hogy a képviselő-testületek és az önkormányzati hivatalok rendelkezzenek a jogszabályban előírt tartalmú szervezeti és működési szabályzattal, amely alapvető integritási kontrollként rögzíti a felelősségi viszonyokat, a működés és a feladatellátás részletes belső rendjét és módját, továbbá az önkormányzati képviselő-testület tagjainak és az önkormányzati hivatal köztisztviselőinek a vagyonnyilatkozat-tételéhez szükséges alapvető szabályozási kereteket, követelményeket – rögzíti az ÁSZ.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.