Merkely Béla: Megbízhatónak bizonyult az újfajta PCR-teszt

A Semmelweis Egyetem rektora elmondta: az újfajta eljárással gyorsabban és egyszerűbben kimutatható a koronavírus.

Forrás: MTI2020. 10. 08. 14:07
MERKELY Bla
Budapest, 2020. május 25. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem (SE) rektora a digitális terápiák hazai fejlesztése érdekében kötött stratégiai együttmûködési megállapodás aláírásán az Innovációs és Technológiai Minisztériumban (ITM) 2020. május 25-én. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljesen megbízhatónak bizonyult az újfajta PCR-teszt, amely gyorsabban és egyszerűbben mutatja ki a koronavírust – mondta az eljárás elővizsgálatában Magyarországról részt vevő Semmelweis Egyetem (SE) rektora csütörtökön az M1 aktuális csatornán.

Merkely Béla ismertette: az új diagnosztikus eljárás – az eddigi PCR-tesztekkel ellentétben – egy lépésben méri az örökítőanyagot és két óra alatt eredményt hoz. Így a gyógyításban és a kontaktkeresésben is nagy segítséget nyújthat, a laborok kapacitását megduplázhatja, akár megháromszorozhatja – hangsúlyozta a rektor.

Az új PCR-teszt azonnal a mindennapok részévé válhat, mivel a fejlesztő cég már rendelkezik terjesztési engedéllyel – mondta, megjegyezve: a SE készen áll arra, hogy egy-két héten belül ezeket az új PCR-teszteket is használja.

Azzal kapcsolatban, hogy a Richter Gedeon Nyrt. bejelentette, sikeresen szintetizálta a koronavírus kezelésére szolgáló hatóanyagot, a remdesivirt, a rektor azt mondta, hogy ez az első komoly előrelépés a gyógyszerpiacon a koronavírus gyógyítására. A remdesivir jelenleg a leghatékonyabb kezelést biztosítja a középsúlyos esetekben; a kezelés kórházban történik, általában öt napon keresztül, hat ampulla beadásával – fűzte hozzá Merkely Béla.

A fogyasztóvédelem ellenőrzi a PCR-tesztek értékesítését

Országos vizsgálatot indított a fogyasztóvédelem, amelyben egy külön kiemelt akció során ellenőrzi a hatóság, hogy a szolgáltatók valóban a hatóságilag megszabott, legfeljebb 19 500 forintos díjért végzik-e el a PCR-teszteket. Emellett az értékesítési gyakorlatot és a fogyasztók megfelelő tájékoztatását is megvizsgálják, amire az ad alapot, hogy a tesztet kínáló vállalkozások sokféleképpen alakították ki vagy módosították gyakorlatukat. Az innovációs minisztérium várhatóan október végéig összegzi a tapasztalatokat. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese elmondta: az egészségügyi intézmények továbbra is ingyenesen végzik el a tesztet azoknál, akiknél ezt a járványügyi előírások meghatározzák. Jelezte azt is, hogy ha a szakemberek azt tapasztalják, hogy a vállalkozás a megengedettnél drágábban kínálja a tesztet, a jogszabály betartására, azaz a vizsgálat legfeljebb hatósági áron való elvégzésére kötelezik a céget. Előfordulhat, hogy az ajánlott ár bizonyos kényelmi többletszolgáltatások (például kiszállás, hétvégi mintavétel) miatt magasabb, ám akkor is szabály, hogy egyértelműen tájékoztatni kell az érdeklődőket a teljes költség egyes elemeiről. A vállalkozásoknak ilyen esetben előre és tételesen be kell mutatni, hogy a teszt hatósági árán túli összeg pontosan mire terjed ki, így a fogyasztó egyértelműen látja, miért fizet, és e tudás birtokában dönthet az igénybevételről.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.