Az erzsébetvárosi DK-s bitcoinbányászattal elkövetett áramlopás botránya miatt nagyságrendekkel megnőtt az interneten a bitcoin szóra történő magyar nyelvű keresések száma. Ezt érzékelte az a nemzetközi, vélhetően ukrán és argentin tagokból álló bűnözői banda, akik a Bitcoin Loophole (szó szerinti fordításban „bitcoin kiskapu”) nevű csalórendszert üzemeltetik a világhálón.
Célpontban a szókeresők
Ismert, az erzsébetvárosi önkormányzat DK-s frakcióvezetője, pénzügyi és kerületfejlesztési bizottsági elnöke, Borka-Szász Tamás irodájában bitcoinbányászat közben foglalták le a nyomozók azt a speciális szervert, amely a kriptovaluta előteremtésére óriási áramfogyasztásával hívta fel magára a figyelmet. Egyelőre áramlopás miatt nyomoznak. A botrány kirobbanásakor az átlagolvasók és -internetfelhasználók sem voltak tisztában azzal, hogy mi az a bitcoin és főleg mi a bitcoinbányászat. A világháló keresőoldalain a botrányt követően megnőtt a bitcoin szóra keresők száma. Ezt kihasználva a Bitcoin Loophole nevű pénzügyi befektetési ajánlattal kezdték bombázni a netezőket.
Rákeres a felhasználó például a Google-ban a bitcoin szóra, majd a legnagyobb közösségi portálon, a Facebookon. A hirdetéseket optimalizáló algoritmusok pedig optimalizálják a felhasználó számára kéretlenül feldobandó hirdetéseket a bitcoinról. Az eddigi hatósági és szakmai elemzések szerint a főleg ukrán és argentin bűnözőkből álló csalók készítette és működtette Bitcoin Loophole nevű virtuális valutára szóló befektetési ajánlatát egy olyan algoritmus irányítja a bitcoin szóra kereső felhasználó eszközeire, ami egy létező híroldalt vagy hirdetést hekkel meg, ír felül. Most éppen a hírekben gyakran szereplő Bige László milliárdos „műtrágyakirály” nevét felhasználva.
Áloldalon kamucikkel bombáznak
A Bitcoin Loophole kedvenc híroldala a 24.hu, amelynek fejlécét illegálisan felhasználva teszi hitelessé a közölt tartalmat – esetünkben azt, hogy Bige László milliárdos legújabb befektetése félelembe kergeti a szakembereket és a bankokat.