Vérplazma adására kérik a fertőzésen átesett, gyógyult betegeket
Ahogy arról Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) szakmai főigazgató-helyettese beszélt, egy donortól levett plazmából három vérkészítményt állítanak elő, ez a jelenlegi protokoll alapján egy beteg terápiás dózisát jelenti. Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének főigazgatója hozzátette, a koronavírus kezelésére egyelőre nincsenek speciális gyógyszerek, ezért vezették be ezt a passzív immunizációs eljárást, amelyben gyógyult emberek vérplazmáját használják fel a betegek gyógyítására.
A terápia azon alapszik, hogy a koronavírussal fertőzött beteg immunrendszere ellenanyagot, úgynevezett antitestet termel a vírus ellen, ezáltal tudja legyőzni a betegséget. A gyógyult és már egészséges emberek plazmájából egy speciális eljárással, az úgynevezett plazmaferezissel kész ellenanyagot tudnak kinyerni. Ez a súlyos állapotban lévő, legyengült immunrendszerű betegek számára nagy segítség, hiszen készen kapják azt az ellenanyagot, ami elpusztítja szervezetükben a koronavírust.
Az eljárás kidolgozására tudományos konzorcium alakult az Emberi Erőforrások Minisztériumának javaslatára és az operatív törzs támogatásával. A tudományos munka célja a vírusfertőzött betegek passzív immunizálása. A munkát Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója koordinálja.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.