Egy polgármester dolga, hogy a kihívásokra megoldást keressen

Belváros–Lipótváros önkormányzata kevese azoknak az önkormányzatoknak, amely nem faragott le a lakosság jólétét érintő juttatásokból és a tervezett fejlesztések is megvalósultak – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület polgármestere.

2020. 12. 31. 20:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint minden önkormányzatnál, a koronavírus-járvány miatt a Belvárosban is másfajta működésre kellett idén berendezkedni. A biztonságos munkavégzés ellenére a polgármester nem adott le a kerület feladataiból, sőt még többet vállalt. – A munka a megszokott ütemben halad, arra szegődtünk, hogy ami beérkezik feladatként, azt meg kell oldanunk. Erre vállaltunk még plusz feladatokat, ami azt jelentette nekünk, hogy jóformán egy logisztikai központként működtünk, folyamatosan figyeltünk arra, hogyan tudjuk még inkább megkönnyíteni a járvány elleni védekezést az ingyenesen biztosított maszktól az idősek gyógyszereinek kiváltásáig. Egyik önkormányzat sem volt ilyen mértékű járványra felkészülve, ezért is köszönettel tartozom a bölcsődék, óvodák dolgozóinak, hogy amikor be voltak zárva a köznevelési intézményeink, akkor jöttek és segítettek. Nyilván nem erre szerződtek, de ennek ellenére az idősebb korosztálynak bevásároltak, csekket fizettek be és a gyógyszereiket váltották ki – sorolta lapunknak Szentgyörgyvölgyi Péter, aki az első hullámban önként vállalt feladatként a Belvárosban hetvenéves korról hatvanötre csökkentette az ellátási kötelezettség korhatárát, amelyet most, a második hullámban is változatlanul fenntart.

– A kerületünkben nagyon sok idős ember él köztünk, mindig is odafigyeltünk arra, hogy őket mindenben támogassuk. A korosztálytól függetlenül mindenki számíthat ránk, de ebben a szituációban kiemelten rájuk irányítottuk a fókuszt.

Arra törekedtünk, hogy kontaktusszámaikat csökkentsük. Ebédet vittünk nekik és segítettük a napi bevásárlásaikat. Mindig is büszke voltam arra, hogy a belvárosiak egy nagyon összetartó közösség annak ellenére, hogy egy nagyváros közepén élünk. Azt gondolnánk, hogy elidegenedő társadalom vagyunk, holott itt a szomszédok figyelnek egymásra, és jó érzés azt látni, hogy rengeteget segítenek egymásnak. A társasházakban a fiatalabbak bevásárolnak az idősebbeknek, így az önkormányzat munkáját is segítik, hiszen mi is ugyanezt a feladatot vállaltuk el – szögezte le az V. kerület polgármestere.

Továbbra is fenntartották a szociális juttatásokat

Sok önkormányzattal ellentétben az V. kerületi önkormányzatnál nem szüntették be a járványra hivatkozva a szociális és kedvezményes juttatásokat, csak a kivitelezés módja változott meg, ugyanis a tömörülést kerülni kellett.

– Az MR- és CT-vizsgálatot helyben, soron kívül, ingyenesen biztosítjuk a belvárosiaknak, ahogy a gyermekek ajánlott védőoltásai, a HPV elleni vakcina és az időskori tüdőgyulladás elleni oltás költségeit is átvállaljuk, sőt a családok támogatása és a környezettudatosság jegyében 30-60 ezer forint összegű moshatópelenka-támogatás bevezetéséről döntöttünk 2021-től. Tavasszal kivittük a szokásos almát, csak ezúttal almalé formájában, húsvét tájékán pedig a sonkát.

Karácsonykor annyit változtattunk, hogy a fenyőfát is mi vittük házhoz és kiterjesztettük az akciónkat a nyugdíjasok és a nagycsaládosok mellett az egy-két gyermekesekre is, mert ebben a helyzetben sokan vannak olyanok, akiknek jól jön segítség.

Teljesen más hadrendbe kellett állunk, de ahogy eddig is, a belvárosiakért dolgozunk – jelentette ki a polgármester. A kerületben a pandémia ellenére is megtalálták a módját, hogy ne szakadjanak meg a hagyományok, például a Szent Miklós-napi ünnepség kapcsán. – Mostanáig mindig közösen, színes programokkal vártuk a gyermekekkel a Mikulást, és jó volt látni, hogy a kicsik ezt mennyire élvezik. A közös programra most nem volt lehetőség, így a szülők időpontra regisztrálva egyesével tudták átvenni a legifjabb belvárosiak mikuláscsomagjait – magyarázta a polgármester.

Van tartalékuk a fejlesztések folytatására

– Ha az ember óvatos, felelős és tudatos gazdálkodást végez, akkor mindig vannak tartalékok is – utalt a kerület vezetője arra, hogy a gazdasági válság ellenére minden olyan fejlesztést megvalósítanak, amelyet korábban már beterveztek. Mint mondta, az előző évi költségvetésben ezek mind meg voltak alapozva.

– Nyilván vannak bevételkieséseink, ezt igazából jövőre fogjuk érzékelni. Természetesen lehet mindig sírni és panaszkodni, de egy polgármesternek az a dolga, hogy a kihívásokra megoldást keressen.

A közterületi fejlesztések nem álltak le, a Vadász utcát és a Nagysándor József utcát teljes egészében felújítottuk. Húszdarabos fasort ültettünk be, emellett öt planténeres fát tettünk ki, mert a sűrű közműhálózat miatt nem lehet mindenhol fát ültetni, a mozgáskorlátozottakra, a vakokra, a gyengén látókra és a babakocsival közlekedőkre egyaránt gondolva akadálymentesítettünk – sorolta a megvalósult fejlesztéseket Szentgyörgyvölgyi Péter. Hozzátette: a sportközpont beruházása is célegyenesben van, és nem álltak le a tervezéssel sem, hiszen szeretnék a jövőben is a Belvárost szépíteni és XXI. századi módon megújítani. – Minden fejlesztésnél azt tűztük ki célul, hogy nagyon sok funkciónak kell megférnie egymás mellett. Régen nem volt ennyi összehangolnivaló, most azonban már csak a közlekedés tekintetében is sokféle eszköz jelenik meg. Oda kell figyelni, hogy fenntartsuk az egyensúlyt a békés egymás mellett élés jegyében. A biciklistáknak, az autósoknak és a különböző alternatív közlekedési eszközöknek is megtaláljuk a helyét, de szeretnénk, hogy ugyanúgy mindenki tartsa be a rá vonatkozó szabályokat. Emellett a zöldfelületet is növelni kell, de úgy, hogy az eredeti funkciók megmaradjanak – magyarázta a belvárosi sajátosságokat a polgármester, aki kitért arra, hogy az V. kerület építészetileg szűkös és teljesen más funkciókra éült.

– Sok mindennek meg kell férnie egymás mellett. Bécsi példát követve létrehoztunk egy zöld buszmegállót, nyáron a melegben teljesen más egy növényekkel borított, árnyékosabb megállóban állni.

A veszélyhelyzet miatt megnövekedett a kerékpáros, robogós futárok száma, egyrészt köszönjük szépen, hogy biztonságosabban jutunk a csomagokhoz és az élelmiszerhez, de emellett meg kell őrizni az egyéni felelősségvállalást is. Megkerestük a futárszolgálatokat, arra kértem őket, hogy a futárokat gyakrabban figyelmeztessék arra, hogy vigyázzanak az utcára kilépő idősekre, tartsák be a szabályokat.

Sajnos voltak is balesetek, emiatt a balesetek megelőzésére időről időre fel kell hívni a figyelmet – mutatott rá a közlekedésbiztonsági anomáliákra Szentgyörgyvölgyi Péter. A következő években az önkormányzat számos beruházást tervez végrehajtani, ilyen az Arany János és a Garibaldi utcák, valamint a Váci utca déli szakaszának felújítása, amelyek során – mint minden közterület-fejlesztésüknél – kiemelt szempont a zöldítés.

Számos javaslatot tettek a főpolgármesternek

– Ez egy szűk Belváros, sokan járnak ide dolgozni, ügyet intézni, ráadásul a pandémiás időszakban egyre kevesebben választják a tömegközlekedést, ezért a parkolás megkönnyítésére megoldást kell találni. Természetesen megnyitottuk a mi üzemeltetésünkben álló mélygarázst, ahol ingyenesen lehet letenni az autókat – mondta Szentgyörgyvölgyi Péter, akinek javaslatát csupán két hétre fogadta meg Karácsony Gergely főpolgármester, amikor megnyitotta a helyi lakosok előtt a Városháza parkolóját.

– A főpolgármester még a kampányban megígérte, hogy átadja az embereknek a Városháza parkot. Értem, hogy ez még mindig nem közpark, de nem feltétlenül a dolgozóknak kell ott tömegével parkolniuk. Saját tapasztalatom szerint nincs is kihasználva, kérésemre a főpolgármester egy időre megnyitotta, ez egy helyes döntés volt, azonban majd alig több mint két hét után ismét bezárta a kapukat a lakosság előtt, hiába fordultam főpolgármester úrhoz a parkolási lehetőség fenntartása miatt.

Azt is kértük, hogy a parkolási rendeletet módosíthassuk, hogy a polgármesterek a saját kerületükben szabályozhassák azt, melyik részeket jelölik ki kizárólagosan a helyi lakosság parkolására. A főpolgármester ezt különböző jogi magyarázatokra hivatkozva nem akarja megtenni. A Belvárosban hadd döntsünk magunk arról, hogy az itt élőknek hol szeretnénk az otthonuk biztonságos megközelítéséhez parkolót biztosítani, hol alakítunk ki parkolóövezetet – szögezte a Belváros polgármestere.

Karácsony a helyiek kérését válaszra se méltatja

– Karácsony Gergely azt ígérte, hogy minden döntést a lakosság véleményét figyelembe véve fog meghozni. Furcsállom, hogy bár a főpolgármestert a hajléktalanszálló ügyében ötezren keresték meg, a tudomására adták, hogy ők ezt nem szeretnék, ám tudtommal még válaszra sem méltatta őket.

Mégiscsak nonszensz, hogy az ő hivatala vendégségben van nálunk, és a helyiek észrevételét nem veszi figyelembe, sőt válaszra se méltatja – mondta Szentgyörgyvölgyi Péter, aki szerint ez a hozzáállás helytelen.

– Mi, belvárosiak együtt döntünk a kerület jövőjéről. A hivatalban odafigyelünk arra, hogy mit mondanak az itt élők, azt képviseljük és aszerint cselekszünk. Ezt várnánk el a főpolgármestertől is, hogy hallgassa meg a helyiek véleményét, mert a demokrácia erről szól, nem pedig arról, hogy a belvárosiak feje fölött, önhatalmúlag, egy személyben dönt a lakóhelyüket érintő kérdésről – mondta el véleményét az V. kerület polgármestere.

Folytatódnak a lakosságot érintő kedvezmények

– A klímavédelem felkapott dolog lett, de mi ahelyett, hogy csak beszélnénk róla, inkább évek óta cselekszünk. Amellett, hogy minden közterület-fejlesztésünknél ügyelünk a zöldfelületek növelésére, erre a társasházaknak is lehetőséget biztosítunk a zöldpályázatunk által. A társasházi közösségek az udvaraik zöldítése mellett minden esztendőben kerékpártároló létesítésére és műszaki felújításokra is pályázhatnak akár negyvenszázalékos önkormányzati támogatásra – sorolta Szentgyörgyvölgyi Péter. A polgármester elmondta, hogy mindig is elsősorban az ott élők otthonaként tekintenek a Belvárosra.

– A nagyfokú érintettség okán a rövid távú lakáskiadás ügyét folyamatosan figyelemmel kísérjük. Önkormányzati hatáskörben az elsők között alkottunk erre vonatozóan helyi szabályozást, amely a társasházi közösségek érdekeinek, igényeinek érvényesítésre adott lehetőséget.

Ilyen a társasháznál az szmsz alapján a bejelentési kötelezettség. Aki szeretne az ingatlanjában Airbnb-jellegű szálláshelyet üzemeltetni, annak a ház többi lakójával kell ezt jóváhagyatnia – ismertette a nagy vitákat kiváltó szolgáltatáshoz köthető helyi rendeletet a helyhatósági vezető.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.