Építészeti nívódíjat kapott a Városliget legszebb épülete

Rangos elismerésben részesült a Liget Budapest projekt keretében megújult Millennium Háza.

Magyar Nemzet
2020. 12. 03. 20:37
Fotó: ADAM URBAN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Liget Budapest Projekt keretében megújult Millennium Háza rangos elismerésben részesült a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjon, a FIABCI Hungaryn

– jelentette be Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója. A gyönyörűen felújított kulturális intézmény, a Városliget egyik legrégebbi és legimpozánsabb épülete a művelődés kategóriában bizonyult a legjobbnak az idén 22. alkalommal megrendezett díjátadón. Az elismerés egyúttal azt is jelenti, hogy a Millennium Háza jövő májusban megmérettetheti magát a nemzetközi mezőnyben is, miután részt vehet a FIABCI World Prix d’Excellence nemzetközi ingatlanfejlesztési pályázatán.

– A Millennium Háza néven újjászületett intézmény fontos jelképe a Liget Budapest projekt alapvető küldetésének: a régi értékek megőrzésének, és egyben a mai igényeknek megfelelő, legkorszerűbb módon történő megújításának.

Éppen ezért az épület műemléki helyreállításával az volt a szándékunk, hogy a Millennium Háza megtalálja helyét a jövő Ligetében, és ne csupán a múlt fényét újra megidéző egyik ékköve, de élő, tartalmas, látogatott tere is legyen a Városligetben létrejövő új kulturális negyednek. A FIABCI elismerése ezért nem csak óriási büszkeség számunkra, hanem fontos megerősítése is annak, hogy sikerült megvalósítani a céljainkat – mondta az elismerés kapcsán Gyorgyevics Benedek.

A Millennium Háza 2017-ben elkezdődött, két évig tartó helyreállítása az eredeti építészeti dokumentációnak megfelelően valósult meg, kívül-belül visszaállítva a hajdanvolt impozáns tereket. Az épület főbejárata visszahelyeződött a korabeli terveknek megfelelően a Hermina út felőli oldalra, és a ház ékességeit, a különleges Zsolnay kerámiákat is restaurálták. A Városliget tájépítészeti megújításának részeként egy új rózsakertet is létrehoztak. Az 1250 négyzetméter alapterületű épület kulturális közösségi térként újult meg: interaktív kiállítótérrel, egy pódiumszínpaddal is rendelkező kávéházzal, mélyföldszintjén pedig egy kisebb előadó- és vetítőteremmel.

Fotó: Városliget Zrt

A Millennium Háza igen hányatott sorsú, Pfaff Ferenc által tervezett épület az 1885-ös országos általános kiállításra épült Műcsarnoknak és a korabeli kritikák szerint – egyedülálló Zsolnay-díszítésének köszönhetően – a kiállítás egyik legszebb eleme volt. A kiállítási funkciókhoz azonban szinte azonnal szűkösnek bizonyult, ezért néhány évvel később megépült a Városligetben a Műcsarnok jóval tágasabb, mai épülete. A ház a későbbiekben Fővárosi Múzeumként működött, majd a második világháború alatt megsérült, az eredeti beltéri díszítések is megsemmisültek. Az ötvenes években a Művészeti Alap megalakulásával az épület a szobrászművészek egyik műhelye lett, később pedig a Képzőművészeti Kivitelező Vállalat székhelyévé tették. Ekkor kapott belső kialakítása ipari, irodai jelleget. 1994-ben a Művészeti Alap jogutódjaként létrejött Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány tulajdonába került az épület, de nem sikerült művészeti-kulturális funkciót találni számára. A ház értékmentésére és hosszú évtizedek óta esedékes felújítására a Liget Budapest projekt programjában nyílt lehetőség.

Nem először díjazzák a Liget Budapest Projekt fejlesztéseit

A rangos elismerés nem az első siker, amely a Városliget megújítása kapcsán született, a figyelem az elmúlt években is Európa legnagyobb kulturális beruházására irányult. A Magyar Zene Háza 2019-ben nyerte el „A legjobb nemzetközi középület” elismerést az „Európa legjobb középülete” díj után az International Property Awardson, idén pedig a Music Cities Awardson választották a világ legjobb zenei témájú ingatlanfejlesztésének. 2018-ban az új Néprajzi Múzeum nemcsak Európa legjobbja, hanem a világ legjobb középülete lett az International Property Awardson, sőt a World’s Best Architecture különdíjat is megkapta. 2017-ben Cannes-ban, a MIPIM ingatlanszakmai kiállításon és vásáron a Liget Budapest projekt a legnagyobb és legátfogóbb fejlesztéseket bemutató Best Futura Mega Project kategóriában pedig Európa legjobb városfejlesztési nagyprojektje lett. Idén nyáron továbbá a Szépművészeti Múzeum történetének legnagyobb, a Liget Budapest projekt keretében megvalósult felújítása nyerte el az Europa Nostra Díjat, amely az egyik legrangosabb örökségvédelmi elismerés.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.