A Keszthelyi Járásbíróság ma kezdte el annak a csalónak és társának a büntetőperét, akik egy zalai elvált nőt hálóztak be az internetről ellesett amerikai katonás mesével. Magyarországon eddig egyetlen ilyen csalás lepleződött le, de nem biztos, hogy csak ez az egy eset történt meg, csak a sértettek szégyenükben, magukat hibáztatva, nem tettek feljelentést.
Romantikus csalások
Az FBI, az USA Szövetségi Nyomozóirodája és a CID, az Amerikai Hadsereg Bűnügyi Nyomozó Különítménye két éve adott ki figyelmeztetést először egy újfajta csalássorozatról. Havonta százával jelentkeztek az áldozatok, akik változatos összegeket fizettek amerikai veterán katonaként kialakított hamis profillal, közösségi oldalon bejelentkező csalóknak. A szélhámosok nem véletlenül láttatják magukat amerikai katonának, így megbízhatóbbnak tűnnek, mint a már régen ismert, lejáratott „afrikai herceg” vagy „angol gróf örököse” trükköt alkalmazók, akik szintén ezreket csaptak be azzal, hogy mesés összegek felvételéhez kértek kölcsönt az illeték kifizetésére, tízszeres hasznot ígérve az áldozatoknak.

Az új csalási módszer szerint a bűnözők magukat veterán, pályafutását most befejező amerikai katonának adták ki, azt a látszatot keltve, hogy az összegyűjtött zsoldjukat a kiszemelt áldozat lakóhelye közelében szeretnék befektetni, ráadásul szerelmet, vonzalmat is színleltek a lépre csalt nőknek. A Facebookon átvert nők már külön gyűjtőoldalt hoztak létre az eddig lebuktatott katonai álprofilok bemutatására Military Romance Scams címmel. A már leleplezett szélhámosok oldalain látszik, hogy a csalók profin építették fel az álprofilokat, mellékelték például a hamis katonai azonosítójuk fotóját is.
Az amerikai hadsereg vonatkozásában a helyzet már annyira vészes, hogy a CID az úgynevezett „romantikus csalásokat” bemutatva arra figyelmeztette a közösségi oldalakon a nőket, soha ne küldjenek pénzt olyanoknak, akik azt állítják magukról, hogy amerikai katonák.
figyelmeztet a követség
Molnár Gábor biztonságtechnikai és adatvédelmi szakértő szerint a „romantikus csalás” az egyik leggyakrabban megvalósított internetes átverés. Népszerűsége egy ideig alábbhagyott, az „örökös mese” helyett később újítottak a csalók. A bűncselekmények, illetve kísérletek száma olyan magas volt, hogy az Egyesült Államok Nagykövetsége is figyelmeztetést adott ki minden olyan országban, amely partnerkapcsolatban áll az USA hadseregével. A NATO-tagságunk miatt ez érvényes Magyarországra is. A figyelmeztető dokumentumban leírják, mik azok a gyanús jelek, amelyek alapján fel lehet ismerni a csalókat, ennek ellenére azonban Magyarországon is volt, aki bedőlt a szélhámosoknak.