– A zsinat alakuló ülésén a választás előtti rövid köszöntőjében azt mondta: „A szolgálatunkhoz két dolog kell a hiten túl, bátorság és alázat.” Korábban az ószövetségi Salamon király kapcsán arról beszélt, hogy a jó vezetőnek a bölcsesség a legfontosabb ajándék az Úristentől. Lehet egyszerre bölcsnek, bátornak és alázatosnak lenni?
– Jézus és az apostolok is arra intettek és abban mutattak példát, hogyan kell megharcolni a hitnek szép harcát. Az igaz hit megvallásához és megéléséhez bátorság kellett kétezer éve és ma is kell. A bátorság, az alázat és a bölcsesség valóban összetartozik, ezeknek vezetői erényeknek kell lenniük. Egy a lényeg, ezek mind csak a Krisztus-hitből következhetnek. Nekünk egyetlen mércénk Jézus Krisztus, ő van az életünk középpontjában, nem saját magunk – ezért az alázat. De meghátrálnunk sem szabad vagy meghajolnunk a korszellem előtt.

– Mióta érzi azt, hogy vezetőnek kell lennie, hiszen egy szegény kis faluból indult el, s a politika világában tett kitérő után tért vissza a református egyházba, annak is a legmagasabb választott tisztségébe?
– Életemet a szülői ház öröksége, indíttatása határozta meg, akkor is, amikor küzdöttem ellene. Úgy születtem az egyházba, hogy szüleim lelkész házaspárként egyszerre szolgáltak és vezettek abban a pici borsodi bányászfaluban, ahol felnőttünk. A vezetés ott kezdődik, amikor felelősséget érzünk és vállalunk azért a közösségért, amelyben élünk. Ezt először az édesapámnál láttam, aki nemcsak az emberek lelkével foglalkozott, de az emberek apró-cseprő gondjaiig mindennel, így ha kellett, megküzdött a helyi pártbizottsággal is, hogy hittanórákat lehessen tartani. Bízom benne, hogy legalább annyit tanultam édesanyámtól is, aki a lelke volt ennek a közösségnek, s a gyógyszerreceptek elolvasásától kezdve a házasságok gondozásán és a gyereknevelési tanácsokon át a receptek megosztásáig minden lelki problémában igazi odafigyeléssel fordult a falu lakóihoz. Mind a kettő fontos a vezetésben: egyfelől a határozottság, a tudása annak, hogy milyen úton kell mennie a közösségnek, másfelől a lelki nyitottság, kedves derű, amivel az embereket meg kell tudni hallgatni és érteni. Innen indultam és ez a mai napig kísér. Amióta elvégeztem a teológiát, bárhová kerültem, a belső elhivatottság ugyanaz maradt: annak a közösségnek, amelynek a munkahelyi főnöke vagyok, egyben pásztora is legyek.