– Hogy böjtölnek a ferences szerzetesek Szentkúton?
– Nálunk minden péntek böjti nap, akkor húsmentesen étkezünk és nem fogyasztunk alkoholt. Egyébként az, hogy a nagyböjtben az étkezésen túl ki milyen önmegtagadást határoz el, mindenkinek egyéni döntése. Van, aki kevesebbet beszél, van, aki többet imádkozik vagy többet segít itt-ott.
– A laikusoknak mit javasol, miről érdemes lemondani, ami segíti a megtisztulást?
– A tévé és az internet használatának visszaszorítása biztosan nem árt. De érdemes lehet célként kitűzni azt is, hogy hasznosabban használom fel az időmet, hogy ne folyjak szét. Akár feljegyezhetjük magunknak a nap végén, hogy ez mennyire sikerült. Negyven nap után pedig ránézhetünk, honnan hová jutottunk.

– Hogy kezdjen hozzá, aki még soha nem böjtölt?
– Egy megkeresztelt, katolikus emberneka a böjt szorosan összefügg az ő istenkapcsolatával, és a böjtöt nem csupán a ma divatos értelemben vett testi tisztuló folyamatnak tekinti, hanem a lelkével is foglalkozik. A lélek megtisztulásának pedig az a módja, ha Istennel rendbe teszi a dolgait. Vagyis a böjt folyamán elvégzi a húsvéti szentgyónását. Ha erre jól föl tud készülni és rászánja az időt, akkor egész biztos, hogy ez hozzásegíti őt ahhoz, hogy a lelki tisztulása el tudjon kezdődni.
– Elég a negyven nap alatt egyszer gyónni?
– Attól függ, ki milyen állapotban van. Azt írja elő az anyaszentegyház öt parancsolata, hogy évente legalább egyszer, húsvét táján gyónjál. De adódik, hogy nagyobb a baj, több a probléma, akkor nyugodtan lehet többször is. Akár hetente is, ha szükséges.
– A böjti időszak alatt gyakrabban gyóntatnak az atyák Szentkúton?
– Ide bármikor lehet jönni. Van egy ügyeletesi rendszerünk, és mindig van egy pap hármunk közül, aki, ha napközben felkeres bennünket valaki, azt meggyóntatja. Nyilván mi is azt preferáljuk, ha ez vasárnapokon fél 9-től vagy fél 11-től, a szentmisék előtt és alatt történik. Ugyanakkor nem csak a gyónás áll rendelkezésre mint lehetőség. Ha valaki úgy érzi, szeretne szintet lépni, akkor lelki vezetőt is kereshet magának. Manapság úgy szokták hívni az ilyen szakembereket, hogy coach. Azonban ennek van egy nagyon régi, keresztény formája, amit lelki vezetőnek hívnak. Ő segíti az embert az Isten felé vezető úton. Erre is van kapacitás Szentkúton. Ez abban különbözik a szentgyónástól, hogy míg az utóbbi mindig egy keresztmetszeti, adott élethelyzet problémáit igyekszik megoldani, a lelki vezetés egy folyamatot kísér, reflektál, visszanéz.