Magyar rákkutató cég lett Európa legígéretesebb vállalkozása

Az Oncompass Medicine magyar rákkutató cég lett a győztese a Digitaleurope ma lezárult versenyének. A rangos megmérettetésen azt a legígéretesebb európai technológiai vállalkozást díjazták, melynek jövőbeni értéke meghaladja az egymilliárd dollárt. Idén – számos európai céget legyőzve – a magyar orvosi biotechnológiai vállalkozás nyerte el a Jövő Unikornisa díjat. A kitüntetést február 4-én, a rák világnapján Peták István, az Oncompass Medicine egyik alapítója, tudományos igazgatója vette át az Európai Bizottság innovációért és kutatásért felelős európai biztosától.

Magyar Nemzet
2021. 02. 04. 20:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén tizenhét európai ország, huszonegy különböző szektorból (többek közt energia, pénzügy, oktatás, egészségügy, biztonság) érkezett vállalkozása versenyzett a Jövő Unikornisa díjért. A magyar Oncompass Medicine (OCM) szoros versenyben aratott győzelmet a másik két döntőbe jutott cég – a svéd Exeger (hétköznapi termékekbe épített napelem) és a norvég Ocean Sun (úszó naperőművek) – felett.

Az OCM egy olyan orvosi technológiával nyerte meg a díjat, melyet a daganatos betegek célzott terápiájának kiválasztására fejlesztett.

A Real-Time Oncology Treatment Calculator a világon egyedülálló módon, húszezred másodperc alatt képes rangsorolni – 405 ráktípusban, 52 ezer mutáció esetén, 26 838 orvos-biológiai szabály alapján, 1417 gyógyszerhatóanyag közül – a személyre szabott, célzott terápiás lehetőségeket, a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján.

Ma, amikor a világon percenként húsz ember hal meg daganatos betegségben és minden kilencedik másodpercben új rákos megbetegedést diagnosztizálnak az EU-ban, a magyar cég fejlesztése nagyon fontos lépés lehet a daganatos betegek sikeresebb gyógyításában.

Peták István a Jövő Unikornisa díjjal
Fotó: Oncompass Medicine

Peták István, az OCM tudományos igazgatója, egyik alapítója elmondta: – Az emberiség minden álmát olyan eszközök fejlesztésével érte el, amelyek megsokszorozták fizikai képességeit. A kerék segítségével gyorsabban haladhatunk más élőlényeknél, az oxigénpalackkal lélegezni tudunk a tengerek mélyén, a mikroszkóppal láthatóvá válik a láthatatlan, a vakcinákkal meg tudjuk erősíteni az immunrendszerünket, hogy ne tehetetlenül szenvedjük el a vírusok pusztításait.

Ma az emberiség számára nélkülözhetetlen fejlesztéseket a technológiai start-up vállalkozások hozzák létre: ennek csodálatos példája Karikó Katalin, aki a német BioNTech cégben fejlesztette ki az első Covid–19 ellenes vakcinát. Az idei unikornis jelöltek az emberiség fontos kihívásaira kínálnak technológiai megoldásokat, amelyek értékét a Digitaleurope elsősorban társadalmi értékük és csak másodsorban gazdasági szempontok szerint rangsorolja.

Ez különösen fontos most a klímakatasztrófa, a koronavírus-járvány idején, amikor az emberi élet, az emberiség jövője a tét. Óriási megtiszteltetés és bátorítás, hogy a Digitaleurope idén a mi cégünket, az Oncompass Medicine-t választotta Európa legígéretesebb technológiai vállalkozásának. A tudományban, az innovációban különösen fontos a nemzetközi megmérettetés. De ezt nem érhettük volna el hazai támogatás nélkül, külön köszönjük a magyar Informatikai Vállalkozások Szövetségének a jelölést. Büszke vagyok rá, hogy sikeresen képviseltük Magyarországot a versenyben, és reméljük, hogy ráirányítottuk a figyelmet a magyar innovációra, kutatókra és a többi hazai vállalkozásra is.

Peták István huszonöt éve kutatja, hogyan lehet a daganatsejteket célzottan elpusztítani. Egykori évfolyamtársával Schwab Richárddal 18 éve hozták létre az Oncompass Medicine (OCM) biotechnológiai vállalkozásukat. Az OCM célja olyan módszerek kifejlesztése, amelyek segítségével minden daganatos beteg személyre szabott, célzott kezelést kaphat. A kezdetekben a célzott terápiákhoz szükséges molekuláris diagnosztikai vizsgálatok fejlesztésére fókuszáltak, Peták István ezekért a műszaki fejlesztésekért 2012-ben Gábor Dénes-díjban részesült. Az OCM 2008 óta fejleszti a sokgénes molekuláris diagnosztikai vizsgálatait. Következő kihívásként olyan eszközt fejlesztettek, amely a betegek egyedi génhiba-kombinációi alapján már a megfelelő, célzott kezelést segít kiválasztani. A mesterséges intelligenciát használó eszközüket először 2016-ban mutatták be a Szilícium-völgyben. 2019-ben az OCM megkapta az Amerikai Klinikai Onkológusok Társaságának (ASCO) díját, és mint a Visegrádi Négyek legjobb start-up vállalkozása, megnyerte a Get in the Ring! V4 versenyt. 2020-ban Peták István vezetésével az OCM az Informatikai Innovációs díj mellett megkapta a Gyurós Tibor díjat az év innovációja kategóriában. És most, 2021-ben az OCM mint Európa legígéretesebb technológiai cége Future Unicorn Award elismerésben részesült.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.