A szakértők szerint az emberi felelőtlenség okozta azt a madárpusztulást, amelynek során több mint százötven védett madár pusztult el idén. Márciusban a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálata végzett ellenőrzést a 4-es főút Szolnok és Debrecen közötti szakaszán. A természetvédelmi őrök begyűjtötték a 2021. január és március között az út közvetlen környezetében elhullott baglyok és nappali ragadozó madarak tetemét. Az eredmény elszomorító: gyöngybaglyok, erdei fülesbaglyok, kuvikok, egerészölyvek és karvalyok tetemét találták meg.
A több mint százötven madár egy részét éjszaka gázolták el a forgalmas, autópálya nélküli útszakaszon a tranzitfolyosót igénybe vevő kamionok. Sok madár halálának az út mellé kidobott éttermi maradék az oka.
Út a Hortobágy mellett
Homoki András igazságügyi vadgazdálkodási szakmérnök a Magyar Nemzetnek elmondta, természetvédelmi szempontból a 4-es út különösen veszélyeztetett szakasza Kisújszállás, Karcag és Püspökladány környéke, ahol az út a Hortobágyi Nemzeti Park területén halad keresztül. A 4-es út nem autópálya, így nincs vadvédő kerítés sem. Ennek a hortobágyi madarak szempontjából nem lenne jelentősége, de több felmérés is igazolta, hogy ahol az apró- és nagyvadállomány nem juthat az út közelébe a vadvédő rács miatt, ott a madárgázolás is kevesebb.
A ragadozó madarak az utak menti rágcsálókat tekintik zsákmányállatnak, az egerek, pockok, patkányok pedig az autókból kidobott szemét miatt elszaporodtak a 4-es út mellett. A koronavírus-veszélyhelyzet miatt megnőtt az út menti szemét. Az éttermi korlátozások miatt az utazók is elvitelre viszik magukkal az ételt, a hulladékot pedig az út mentén dobják ki, sokszor nem is a parkolók szemétlerakóinál, hanem csak az ablakon át, menet közben. A rendőrség szigorúan bünteti a tetten ért szemetelőket, ugyanakkor kevés az ilyen jogsértés miatt indított eljárás, a szabályszegők nem ott szabadulnak meg a szeméttől, ahol rendőrt látnak. A főút melletti művelésből kivont földsávot, erdősávot ráadásul sok környékbeli is illegális szemétlerakónak tekinti. A környezetkárosító szemétlerakás ma már bűncselekmény, ha a rendőrség a szemét alapján azonosítani tudja a hulladék lerakóját, akkor az a bírságok, a szemét elszállításának díja mellett büntetőeljárásra is számíthat.