– Mennyire telített a Dél-pesti Centrumkórház?

Menczer Tamás: A vak is látja mit csinál a Tisza Párt elnöke + videó
Magyar Péter az ukrán titkosszolgálattal szövetkezve közösen támadják Magyarországot.
– Mennyire telített a Dél-pesti Centrumkórház?
– Mindig van néhány üres ágy, ahová folyamatosan érkeznek az új betegek.
– Ha nem marad már üres ágy, akkor mi a következő lépés? Van lehetőség arra, hogy más részlegeken nyissanak Covid-osztályokat?
– Ehhez a régióhoz még öt kórház tartozik. Kedden egyeztettünk az intézményekkel, és racionalizáljuk az ágyszámokat. Mindenképpen biztosítani tudunk helyet a betegeknek, ha nem a Dél-pesti Centrumkórházban, akkor a régióhoz tartozó öt kórház valamelyikében. Nálunk is van lehetőség a bővítésre.
– A nem Covid-ellátás hogyan zajlik most a Dél-pesti Centrumkórházban?
– Egy éve lényegében szinte csak Covid-ellátással foglalkozik a kórházunk. Ezen kívül működik még a traumatológia, a hematológia és őssejt-transzplantációs osztály, az onkológia és a szülészet-nőgyógyászat.
– Van elegendő védőfelszerelés és eszköz?
– Minden eszköz, védőfelszerelés rendelkezésre áll természetesen, van elegendő lélegeztetőgép, oxigénellátási kapacitás, és többféle gyógyszert is tudunk alkalmazni. Az eszközökben, védőfelszerelésekben, gyógyszerekben nincs hiány.
– Milyen gyógyszert tudnak most alkalmazni a betegeknél?
– A Covid-betegek gyógyítása attól függ, hogy a betegség melyik szakaszáról van szó. Ma már a háziorvosok is felírhatják a Favipiravir nevű gyógyszert, ami a betegség korai szakaszában lehet hatásos. Ilyenkor a vírus szaporodása ellen kell küzdeni. Később, ha a beteg kórházba kerül, a heveny gyulladás és az immunrendszer túlzott reakciója ellen kell küzdeni, más gyógyszerekkel.
Újdonság, hogy Magyarországon már elérhető a Bamlanivimab nevű gyógyszer, amelyet gyógyult betegek vérplazmájából állítottak elő.
Ez az antitest alkalmas a gyógyításra, amikor a beteg még nem került kórházba. A fertőzöttek nagy részénél hatásos, megállítja a tünetek súlyosbodását. A tapasztalatok szerint aki megkapta a Bamlanivimab nevű szert, nem került kórházba. A gyógyszer nemcsak Budapesten, hanem a megyei és a városi kórházakban is rendelkezésre áll.
– Hogyan kaphatja meg a beteg a Bamlanivimab nevű gyógyszert?
– A páciens jelentkezik a háziorvosánál, ha kiderül, hogy Covid-fertőzött. A háziorvos eldönti, hogy a betegség milyen szakaszában jár, és annak megfelelően vagy Favipiravirt ír fel neki, vagy beküldi a beteget a kórházba, ahol rendelkezésre áll a Bamlanivimab. A kórházban az orvosok eldöntik, hogy a beteg megkaphatja-e ezt a gyógyszert – ami egy rövid infúzió –, vagy nem. Ez egy innovatív kezelés, és lényegében hasonló ahhoz, amikor gyógyult betegek vérplazmáját adjuk a páciensnek.
– Az Országos Vérellátó Szolgálatnál folyamatosan várják a gyógyult betegeket, hogy adjanak vérplazmát. Akik nem voltak betegek, de megkapták már mind a két oltást, és kialakult az ellenanyag a szervezetükben, ők is adhatnak vért.
– Kidolgoztunk erre egy protokollt. Ha megkapjuk az engedélyt, akkor elkezdjük gyűjteni az oltott betegek plazmáját is. Leginkább magunkon kezdjük – orvosokon –, hiszen mi voltunk elsőként beoltva. Eddig azt vizsgáltuk, hogy az oltás milyen immunológiai hatást váltott ki. Ez megtörtént, és látjuk, hogy a Pfizer esetében – mert eddig csak azt vizsgáltuk – erős az immunválasz. Erősebb, mint azoknál, akik átestek a fertőzésen.
– Arányaiban most mennyivel több a fiatal beteg?
– Sokkal több a 40 és 55 év közötti fertőzött a kórházban. Magyarországon először az egészségügyi dolgozókat és az időseket oltották be. Kétségtelen, hogy ennek az oltási programnak a hatása már mutatkozik. Ez lehet az egyik oka, hogy a fiatal korosztály között kezdett terjedni a vírus. A másik ok pedig az, hogy ez a brit mutáns kórokozó sokkal virulensebb – gyorsabban terjed az emberek között.
Fontos elmondani, hogy a fiatal betegek sokkal jobban tűrik a tüneteket. Ezért gyakran nem keresik fel időben az orvosukat. Nem vizsgáltatják meg magukat, hanem otthon várnak, hogy javuljon az állapotuk. Néhány nap múlva viszont még súlyosabbak lesznek a tünetek. Sok fiatal fertőzött már olyan stádiumban érkezik a kórházba, hogy azonnal intenzív osztályra kerül.
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a betegség korai szakaszában forduljanak orvoshoz, vizsgáltassák meg magukat az emberek. A háziorvosok is vegyék sokkal komolyabban a fiatalok betegségét, mert az első napokban viszonylag jól kompenzálja a szervezetük az oxigénhiányt, miközben előfordulhat, hogy a kevesebb tünettel rendelkező betegnek már kiterjedt tüdőgyulladása van.
– Az emberek többsége nyilván nem szalad azonnal orvoshoz, amint megjelennek az első tünetek. Hol van az a pont, amikor mindenképpen el kell menni orvoshoz?
Ha valaki azt érzi, hogy akármennyire is tűri a kellemetlen tüneteket, egyre rosszabbul érzi magát, vagy nem megy le a láza, esetleg légszomja van, köhög és nem javul két-három nap múlva, akkor mindenképpen szólni kell az orvosnak.
Egy mellkas-CT-vel el lehet dönteni, hogy a páciens a betegség mely fázisában van. Ha ezt megtudjuk, sokkal hatékonyabban gyógyítható a betegség a fertőzés korai szakaszában.
– Magyarországon a koronavírus brit mutánsa terjed intenzíven. Azt olvashattuk, hogy a betegség súlyosabb lefolyású lehet. Ez mit jelent? Gyorsabb a betegség lefolyása, vagy a tünetek súlyosabbak?
– Azt már tudjuk, hogy a koronavírus brit variánsa sokkal nagyobb hatásfokkal kötődik a célsejtekhez. Gyorsabban megbetegíti az embereket, a fertőzés masszívabb, és egyszerre több vírus is eredményesen kötődhet a sejtekhez – ezáltal a fertőzés kiterjedése nagyobb. Hamarabb súlyos állapotba kerülhetnek a betegek. Ezen kívül – ahogy már említettem –, a fiatal betegek később kerülnek a kórházakba, és kétségtelenül ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy úgy gondoljuk, súlyosabb a betegség lefolyása náluk.
– De azért az még mindig igaz, hogy az esetek nagy részében nincs szükség kórházi kezelésre?
– Természetesen, a fertőzöttek többsége otthon meggyógyul. De azt el kell mondani, hogy a brit mutáns hihetetlen gyorsasággal leváltotta az előző variánst, amelyet vad típusú vírusnak neveztünk el. Ma már a betegek 80 százaléka biztos, hogy a brit mutáns vírustól beteg.
A teljes interjú ITT olvasható el.
Magyar Péter az ukrán titkosszolgálattal szövetkezve közösen támadják Magyarországot.
HUN-REN: évente rendeznek mesterséges intelligenciával foglalkozó szimpóziumot, jön a tudást hasznosító spin-off cég is.
Akciófilmbe illő jelenet zajlott Budapest belvárosában péntek délután.
A volt miniszterelnök számára kapóra jön a hatalomtechnikai játszmákban a titkosszolgálatokból, illetve azok környékéről verbuválódott, folyamatosan formálódó háttércsapat.
Több embert dolgoztatott és tartott fogva egy testvérpár nógrádban
Sallai Roland nélkül talán már nem buknak el a történelmi siker küszöbén
Fekete Dávid friss videóban mutatta meg súlyos betegen született kisfiát
Szimatot fogott az újságíró: rejtélyes körülmények között szívódott fel Gyurcsány Ferenc
Patikában is írhatnak fel ezentúl vényköteles gyógyszert
Döntöttek Urusla von der Leyenék: bíróság elé viszik Magyarországot – most éppen ezért
Gulácsi Péter mindent elveszített, Lőw Zsolttal nem beszél magyarul
29 évesen ért a csúcsra Marco Rossi felfedezettje, öt nap alatt tönkreteheti a Fradi idényét
Zelenszkijnek vége, kemény üzenetet kapott az ukrán vezető
Király Gábor száműzött lett, a Haladás szurkolói kitagadták egykori legendájukat
A Szoboszlaival balhézó Arda Güler újra üzent: „Gyalázol? Szétzúzlak!”
Szoboszlai és Szalah mit csinált a Liverpool edzésén?! Ezt a klub sem titkolja el! + videó
Magyar Péter az ukrán titkosszolgálattal szövetkezve közösen támadják Magyarországot.
HUN-REN: évente rendeznek mesterséges intelligenciával foglalkozó szimpóziumot, jön a tudást hasznosító spin-off cég is.
Akciófilmbe illő jelenet zajlott Budapest belvárosában péntek délután.
A volt miniszterelnök számára kapóra jön a hatalomtechnikai játszmákban a titkosszolgálatokból, illetve azok környékéről verbuválódott, folyamatosan formálódó háttércsapat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.