Jövő héten érkezik az első Janssen-vakcinaszállítmány

Magyarországon továbbra is alkalmazzák az AstraZeneca-vakcinát, mert az Európai Gyógyszerügynökség nem tartja szükségesnek az oltóanyag haználatának felfüggesztését – jelentette be az operatív törzs mai sajtótájékoztatóján Müller Cecília. Kiss Róbert alezredes pedig arról tájékoztatott, hogy a kormány április 19-ig meghosszabbította a jelenleg is érvényben lévő védelmi intézkedések hatályát.

Veres László István
2021. 04. 08. 14:55
-, 2021. február 5. 2021. február 5-én a Johnson & Johnson amerikai multinacionális vállalat által közreadott kép annak kizárólagos tulajdonú leányvállalata, a belga székhelyû Janssen Pharmaceutica gyógyszergyártó által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyagot tartalmazó fiolákról az Egyesült Államokban 2020. december 2-án. A Johnson & Johnson 2021. február 4-én kérelmet nyújtott be az amerikai hatóságokhoz, hogy engedélyezzék egydózisú vakcinájának használatát. MTI/AP/Johnson & Johnson Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai napra a beoltottak száma elérte 2 608 084 főt, közülük 1 077 947-en már a második oltást is megkapták. Ezzel a magyar lakosság 26 százaléka beoltottá vált, ami a duplája az Európai Unió 13 százalékos átlagnak – jelentette ki Müller Cecília. Elmondta, hogy

a jövő héten 28 800 adag Janssen-vakcinát várnak, amely már a hatodikféle oltóanyag lesz, amit hazánkban használnak.

Hozzátette: bár az egyadagos szérumot az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyezte, a Nemzeti Népegészségügyi Központban is megvizsgálják. – Mától folytatódik az iskolai, óvodai, bölcsődei dolgozók vakcinációja, közülük vasárnapig mintegy százezer fő kaphat oltást – jelezte az országos tiszti főorvos. Az AstraZeneca-vakcinával kapcsolatosan elmondta, hogy az EMA állásfoglalása szerint lehetséges, hogy van összefüggés a vérrögképződés és az oltás között, de ennek végleges megállapítására további vizsgálatokat tartanak szükségesnek. – Magyarországon az átlagpopulációban nem találtak ezzel összefüggésbe hozható többletmegbetegedést, sőt a járvány előtti időszakban sokkal több trombózisos esetet jelentettek – közölte. Hozzáfűzte:

az AstraZeneca-vakcina alkalmazása tehát továbbra is javasolt, és sokkal több előnye van a használatának, mint az esetleges elhagyásának, ezért a készítményt hazánkban ezután is alkalmazzák.

Burai Ágnes háziorvos beolt egy férfit az AstraZeneca-vakcina első adagjával Debrecenben
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

– Tegnap 4814 új fertőzöttet regisztráltak, és elhunyt 272 koronavírusos beteg, köztük fiatalok is – számolt be a szakember. Müller Cecília kitért rá, hogy

az előző héthez képest 11 525-el csökkent az új fertőzöttek száma. Átlagéletkoruk 46 év volt, az érintettek 54 százaléka volt nő, 46 százaléka pedig férfi.

– Az életkori megoszlás nem változott jelentősen: a legtöbb új fertőzött továbbra is a 40–49 évesek közül kerül ki – ismertette. Hozzátette: 3122 település, az összes magyar település 99 százaléka érintett, a legtöbb új fertőzött Budapesten és Pest megyében él, a legkevesebb új esett Zalában regisztrálták, de itt is nőtt a fertőzöttek száma. A legnagyobb növekmény Baranya, Jász-Nagykun-Szolnok megyében volt, 17 megyében és a fővárosban azonban csökkent a fertőzöttek száma.

– Ez bizakodásra ad okot, a napokban elérhetjük a járvány harmadik hullámának platózását. Ez nagyban múlik rajtunk is, nagyon fontos a szabályok betartása – hangsúlyozta a tiszti főorvos.

– Jelenleg 11 663 beteget ápolnak kórházban, közülük 1337-en vannak lélegeztetőgépen. Ezek is némileg csökkenő adatok – mondta Müller Cecília. Hozzátette: az elhunytak között volt egy laboratóriumilag igazolt koronavírus-pozitív, nyolc hónapos csecsemő is, aki egy meningoccocus-baktérium okozta véráramfertőzésben vesztette életét, nem a Covid-fertőzés volt a halál oka. A szakember kiemelte:

a csecsemő is azért került fel az elhunytak listájára, mert Magyarországon a halál okától függetlenül mindenkit megjelenítenek a Covid-áldozatok között, aki igazoltan fertőzött volt.

– Továbbra sincs olyan gyermek, aki a koronavírus-járvány áldozata lenne – szögezte le Müller Cecília, hozzátéve: az elhunytaknak továbbra is csak 3-4 százalékánál nem igazoltak egyéb krónikus alapbetegséget.

A jelenleg is érvényben lévő, járvány elleni védelmi intézkedések hatályát a kormány április 19-ig meghosszabbította, az erről szóló kormányrendelet szerda este megjelent a Magyar Közlönyben. Így egyebek mellett változatlanok maradnak a maszkviselésre, illetve a rendezvényekre, a vendéglátóhelyekre és a szállodákra vonatkozó szabályok.

Ugyanígy április 19-ig meghosszabbodik a Magyarország valamennyi schengeni belső határszakaszára ideiglenesen bevezetett határellenőrzési és határőrizeti feladatok hatálya is – közölte az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese. Kiss Róbert elmondta: a maszkviselési kötelezettség figyelmen kívül hagyása miatt szerdán összesen 466 esetben intézkedtek a rendőrök.

A kijárási tilalom és a közterületi magatartási szabályok, illetve a közterületi csoportosulások, gyülekezések tilalmának megsértése miatt az előző napon 200 személlyel szemben kellett fellépni.

Az alezredes tudatta azt is, hogy tegnap a Magyarország területén személyforgalomban átutazók 35 alkalommal sértették meg a tranzitszabályokat. Elmondta továbbá, hogy az előző 24 órában 6200 esetben rendeltek el hatósági házi karantént, így jelenleg 46 612 személlyel szemben van érvényben ilyen korlátozó intézkedés. Közülük 3602-en vállalták, hogy a rendőrség mobiltelefonos applikáció segítségével ellenőrizze, betartják-e a karanténszabályokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.