– Mintegy hatszorosára emeltük az elmúlt tíz évben a magyarországi nemzetiségek támogatását, ezen belül az őket érintő egyházi célokra is biztosítunk forrást – nyilatkozta a lapunknak Soltész Miklós, hozzátéve, hogy szükség is volt erre, mert rengeteg templom, iskola van ezekben a közösségekben, amelyek a baloldali kormányok idején alig kaptak támogatást.
Hamis vád
Az államtitkárt annak kapcsán kérdeztük, hogy a Magyar Narancs azzal vádolta meg a kormányt: román nemzetiségi közösségek támogatása címén újít föl katolikus és református templomokat. Soltész Miklós elmondta: a magyarországi nemzetiségek, köztük a román közösség támogatása is rendkívüli mértékben nőtt az elmúlt tíz évben.
– Nagyon megtisztelő lenne, ha lakosság- és felekezetarányosan az erdélyi magyarság ilyen léptékű támogatást kapna – fogalmazott az államtitkár, és elmondta, a nemzetiségi önkormányzatok működési támogatása a népszámláláskor adott válaszok alapján meghatározható létszámuk arányában történik, de kulturális, köznevelési kezdeményezéseiket, sőt anyanyelvi táboraikat és persze egyházi kéréseiket is támogatja a kormány.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
– Az egyházi támogatások azért is különösen fontosak, mert a nemzetiségek esetében a vallási, egyházi kötődés nagyobb arányú, mint az országos átlag. Ez egyébként a határon túli magyarok esetében is így van. Ahol jobban megtartják a hitüket a kisebbségben élők, jobban meg is tudnak maradni. Ezért is támogatjuk kiemelten a 13 hazai őshonos nemzetiség egyházi törekvéseit – fejtette ki Soltész Miklós.
Gesztusokat tesznek
Az emberek vallását és nemzetiségét viszont nem tartja és nem is tarthatja nyilván az állam – tette hozzá az államtitkár, és kifejtette: egyre gyakoribbak a vegyes házasságok, ami hatással van a felekezethez tartozásra is.
– A horvátok nagy többsége például katolikus, de vannak azért köztük protestánsok is. Ez így van a hazai románság esetében is. Bár túlnyomó többségük román ortodox vallású, más egyházakhoz tartozók is vannak köztük. Ezért a támogatások amúgy rendkívül kicsi szeletét más felekezetű templomok felújítására is fordítjuk. Hasonló a helyzet egyébiránt a határon túli magyarok esetében is. A temesvári milleniumi katolikus templomra is adtunk pénzt, amit mintegy hetven százalékban románok látogatnak – fejtette ki Soltész Miklós, aki szerint a mi térségünkben a béke elősegítése is feladatunk, ebben pedig a velünk élő nemzetiségeknek, köztük a románoknak is fontos a szerepük. – Ezért is kiemelkedően támogató a nemzetiségpolitikánk, és ezért teszünk gesztusokat, amikor lehetőség van rá – mondta az államtitkár, hozzátéve, nyugat-európai politikusok is csodálkozva hallgatták, amikor konkrétumokat sorolt arról, milyen lehetőségeik vannak a nemzetiségeknek hazánkban.