Jourová jogállamisági eljárásokat ígér az év végére

Tegnap lejárt az Európai Parlament Európai Bizottságnak adott, a jogállamisági rendelet mielőbbi aktiválását sürgető ultimátuma. Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke közben arról beszélt, hogy már az év második felében jogállamisági eljárások indulhatnak egyes uniós országokkal szemben.

2021. 06. 02. 6:30
JOUROVÁ, Vera
Vera Jourova, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke Fotó: Olivier Hoslet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év második felében eljárások indulhatnak az új jogállamisági rendelet égisze alatt – erről Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke beszélt tegnap Luxembourgban, az Európai Főügyészség megalakulásának apropóján. Ugyancsak tegnap járt le az Európai Parlament (EP) által az uniós bizottságnak adott ultimátum: eszerint Brüsszelnek június elsejéig elő kellett volna állnia a rendelet alkalmazását segítő iránymutatásokkal.

Vera Jourova, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke

Lapunk is írt róla: az iránymutatások hiányában az EP perrel fenyegette meg az EU végrehajtó intézményét, az Európai Bizottságot. A kérdés jövő héten az uniós parlament feltehetőleg már Strasbourgban folytatott plenáris ülésén is napirendre kerül. A balliberális többségű EP tagjai mindenesetre türelmetlenek: a testület költségvetési ellenőrzési bizottságának múlt heti ülésén arról faggatták az Európai Bizottság költségvetési főigazgatóságának vezetőjét, hogy miért nem aktiválják az elméletileg január elsejével hatályba lépett mechanizmust, de legalább hozzák nyilvánosságra az annak alkalmazását segítő iránymutatásokat. Gert-Jan Koopman akkor válaszában együttműködésről biztosította az EP-t, és arról beszélt: az Európai Bizottság nem engedhet meg magának hibákat a jogállamisági folyamatban, a pontosságra pedig amiatt is szükség van, hogy jól megalapozott ügyeket vigyenek a tagállami minisztereket tömörítő tanács elé. A meghallgatáson a leginkább türelmetlen EP-képviselők egyike épp Cseh Katalin, a Momemtum európai parlamenti képviselője volt.

Cseh Katalin

Emlékezetes, még márciusban az EP állásfoglalás útján is perrel fenyegette a jogállamisági fellépésben szerintük késlekedő bizottságot. Akkor Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti delegációjának vezetője lapunknak csak úgy kommentálta az ügyet: „Az Európai Bizottság elszúrta a vakcinabeszerzést. És az elrontott vakcinabeszerzések miatt az Európai Parlamenttől még homlokráncolást sem kap. A jogállamisági mechanizmus ügyében az Európai Parlament baloldali többsége bezzeg perrel fenyegeti a bizottságot.”

Az Európai Parlament strasbourgi épülete
Fotó: Európai Unió/EP

Az ügy fontos intézményi háttere, egyben az Európai Bizottság kivárásának oka, hogy az EU csúcsszerve, az állam- és kormányfők tavaly decemberben – magyar, lengyel, német nyomásra – maguk bízták meg a bizottságot az iránymutatások kidolgozásával, illetve annak lehetőségét is megteremtették, hogy jogi úton meg lehessen támadni a jogállamisági rendeletet. Ezt Magyarország és Lengyelország idén márciusban meg is tette az EU Bíróságán. Azóta az Európai Parlament pedig kérte, hogy a bírói fórum gyorsított eljárásban tárgyalja a kérdést. Uniós berkekben azzal számolnak – és Jourová nyilatkozatai is erre engednek következtetni –, hogy valóban gyors lesz a döntéshozatal. A következő hetekben a jogállamisági ügyek pedig szinte folyamatosan terítéken lesznek az EU-ban: a portugál EU-elnökség a Magyarországgal szembeni hetes cikkely szerinti eljárás margóján tart meghallgatást, az Európai Bizottság pedig a tervek szerint júliusban fogadja el a 2021-es jogállamisági jelentéscsomagot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.