Ismét a budapesti autósok kerültek Karácsony Gergely főpolgármester választási kampányának célkeresztjébe. A baloldali előválasztáson a Párbeszéd Magyarországért és az MSZP közös miniszterelnökjelölt-aspiránsaként induló főpolgármester múlt pénteken jelentette be, hogy még idén döntés születik arról, hogy kitiltják Budapestről a régi dízelautókat. A politikus azt követően tette meg a bejelentését, hogy a Greenpeace összegyűjtött és átadott neki 45 ezer, az ügyet támogató aláírást.
Évtizedek kellenek hozzá
A részletek egyelőre nem világosak, nem tudjuk, mikortól élne a tiltás és milyen típusú autókra vonatkozna. Egy biztos: a főváros nem egyeztetett a Magyar Autóklubbal, ezt a szervezet jogi bizottságának elnökétől tudtuk meg.
Kovács Kázmér ügyvéd úgy fogalmazott, hogy Karácsony Gergely bejelentése valószínűleg csak egy politikai lufi. – Nyugat-Európában már folyamatban van a régi gyártmányú dízeljárművek kivezetése a forgalomból, amely tíz-húsz éves léptékben valósul meg – mutatott rá.

Hozzátette: a főpolgármester bejelentéséből kimaradt ugyan, de nem kell félniük a dízelautók tulajdonosainak, hiszen mindenhol az idős autók kivezetésével kezdődik a több évtizedes folyamat.
Tarlóssal volt egyeztetés
Lapunk kérdésére Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője elmondta: Nyugat-Európa nagyvárosaiban is folyamatosan kampányolnak az idős autók kitiltásáért. – Brüsszelben, Madridban és német nagyvárosokban is sikerült elérnünk, hogy ütemterv szerint elinduljon a 15-20 évnél öregebb dízelautók kivezetése a városi forgalomból – magyarázta, hozzátéve: a Greenpeace 2018-ban Tarlós István volt főpolgármesterrel is egyeztetett, aki a 2026-os évet jelölte meg az ütemterv megkezdésére.
– A Greenpeace is 2026-ot javasolja, hogy tartani tudjuk az Európai Bizottság által 2035-re kitűzött klímavédelmi célt, amikortól megszűnne az új dízeles és benzines autók értékesítése az Európai Unióban.
A szakértő rámutatott: a tiltás elsősorban az Euro 0-s, 1-es, 2-es és 3-as környezetvédelmi besorolású dízelautókat érintené, a nem dízelesek között pedig az Euro 0-s és 1-es besorolásúak a legkomolyabb szennyezők. A szabályozás a régi buszokat és teherautókat is érintené. Simon Gergely emlékeztetett arra is, hogy Budapest és Pécs légszennyezettségének határértéke évek óta a megengedett szint fölött van, s hogy járvány idején megnőtt a Nyugat-Európában már forgalomból kivezetett autók behozatala Magyarországra, ezért a hazai autók átlagéletkora három-négy évvel öregedett.