Már három, a Semmelweis Egyetemhez (SE) tartozó intézményben látják el a koronavírus-fertőzés utóhatásaival küzdő gyerekeket a fővárosban. Az SE I. és II. számú gyermekgyógyászati klinikája mellett júliustól már a Szent Rókus klinikai tömbben található szakrendelő intézetben is várják azokat a gyerekeket, akiknek korábban bizonyítottan koronavírus-fertőzésük.
A rendeléseken azokat a 18 évesnél fiatalabbakat várják, akik a koronavírus-fertőzés után hat-nyolc héttel vagy akár több hónappal is az életminőséget rontó, elhúzódó tünetekkel küzdenek.
A szűnni nem akaró légúti panaszok (nehézlégzés, köhögés), a fáradékonyság és a gyengeség mellett a tünetek közé tartozhat a végtagzsibbadás, a fejfájás, a szívdobogásérzés és a mellkasi fájdalom is – tájékoztatott a Semmelweis Egyetem. Mint arra figyelmeztettek: ha bizonytalan, mással nem magyarázható kiütések, hasmenés, visszatérő hasi fájdalom jelentkezik a koronavírus-fertőzés után, szintén érdemes felkeresni a rendelést, valamint olyan pszichés panaszok megjelenésekor is, mint a szorongás, a depresszió, az alacsonyabb stressztűrő képesség és az ingerlékenység.

Fotó: Vermes Tibor
A betegek kivizsgálása és a komplex rehabilitáció ugyanazon egységes egyetemi protokoll alapján történik a szakrendelésen, mint a március óta működő másik két poszt-Covid ambulancián.
Krivácsy Péter, az I. számú gyermekgyógyászati klinika főorvosa és kollégái az Egészségügyi Világszervezet (WHO) protokolljai és nemzetközi ajánlások alapján dolgoztak ki nagyon részletes kérdőíveket, valamint rögzítették a kötelezően elvégzendő laborvizsgálatok rendjét is. Mivel a tünetek nagyon változatosak lehetnek, az ellátásban több szakterület is képviselteti magát: gyermekpulmonológus, gyermekkardiológus, gyermekneurológus, gyermekpszichiáter, klinikai szakpszichológus is.
A VIII. kerületi szakrendelőben a gyermek poszt-Covid ambulancia heti két rendeléssel indult, időpontot online lehet foglalni.