A legmodernebb technológiát, a mesterséges intelligenciát hívták segítségül a kutatók hazánk ma még élő vadlófajtáinak vizsgálatához. A Hortobágyon élő Przsevalszkij-vadlovakat a drónos vizsgálat az életvitelükben nem zavarja meg, így pontos és új információkat kaphatnak általuk a szakemberek.
A Mongóliában őshonos, ma már veszélyeztetett állatokat 1881-ben fedezte fel egy lengyel származású orosz geográfus, Nyikolaj Przsevalszkij, azonban 1969-re szinte kipusztult a fajta. Egy nagyszabású nemzetközi tenyészprogram segítségével állatkertben élő példányokkal próbáltak egy új populációt létrehozni, így mára már több mint kétezer Przsevalszkij-vadló él a világban, egy jelentős állományuk a Hortobágyon – mondta el a Kossuth rádió Hajnal-táj című műsorában Barta Zoltán, a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. A Hortobágyra 1997-ben érkeztek a ménesalapító lovak, ahol azóta egy elzárt területen, rezervátumban élnek.
A kutatás lényege, hogy megpróbáljuk követni a vadlovak mozgási pályáját, és ebből következtetni a szociális struktúrájukra. Megfigyelhetjük, hogy mely egyedek mozognak együtt, ki vezeti a csapatokat, a háremeket, illetve hogyan állnak össze a háremek ménessé
– fogalmazott a tanszékvezető.