Egy ország történetét sok prizmán keresztül lehet szemlélni, el lehet mesélni akár vadászatának története felől szemlélve is – ez derül ki a szeptember 25-én nyíló és húsz napon át tartó Vadászati és természeti világkiállítás H pavilonjában, amely a Központi Magyar Kiállítás nevet kapta. Kovács Zoltán, a rendezésért felelős kormánybiztos és L. Simon László, a pavilon kurátora vezetett végig a csarnokon, amelyben
valóban együtt mutatkozik meg történelem, képzőművészet, irodalom, film és természetesen a vadászat.
A látogató, miközben Arany János Rege a csodaszarvasról című művének sorait olvashatja kinagyítva, híres magyar vadászok életét, alkotásait, gondolatait ismerheti meg, találkozhat fegyverekkel és természetesen az elejtett vadak trófeáival is.
Persze, mindez csak egy elem a valóban monumentális expón. A látogató már a belépéskor az úgynevezett Totemmel találja szembe magát, ami nem más, mint egy két emelet magas szarvasfejszobor, amelyet a hazai erdészetek és a vadászok által összegyűjtött és felajánlott hullott szarvasagancsból raktak össze.
A vadászati kiállítás célja azonban elsősorban nem az, hogy ámulatba ejtse az érkezőket. Amint Kovács Zoltán elmondta,
a vadászat mint téma apropót ad arra, hogy bemutassák a Kárpát-medence élővilágát, annak változását, és a kapcsolódó mintegy 1500 rendezvényen beszéljenek a természet- és környezetvédelem kérdéseiről is.
Mindezt az erdő- és vadgazdálkodás összefüggésében. A szerzett tapasztalatok pedig hatással lehetnek az oktatásra, a művelődésre is. A kormánybiztos szerint mindez néhány hozadéka annak a rendezvénynek, amely méltán váltja ki a nemzetközi közönség érdeklődését egyfelől a megújult és a továbbiakban is modern kiállítási komplexumként, valamint konferencia-központként használható Hungexpóval, másfelől azzal, hogy olyan egyedülálló látványosságokat mutat meg, mint a C pavilonban látható trófeakiállítás, amely számos magyar rekordot is felmutat vagy mint a D pavilonban látható rendkívüli méretű vizák.
Emellett az F pavilonban múzeumi anyagok segítségével rekonstruáltak egy huzagolóműhelyt, amely az ország egyetlen ilyen működő műhelye. A fiatalabbakat pedig olyan informatikai bravúrok csábíthatják közelebb a természethez, mint a sasszimulátor, amelybe befeküdve az óriás ragadozó madár röptét próbálhatják ki.
Az érdeklődés egyébként már most jelentős. Amint azt lapunk nemrég megírta,
a világkiállítás előzetes programjait már közel hatszázezren látogatták meg, ami rendkívüli érdeklődést mutat, pedig a fő attrakció még el sem kezdődött. Kovács Zoltán a rendezvényt hazai rekordként jellemezte, hiszen a világkiállítás lesz a legkomplexebb esemény, amit valaha rendeztek Magyarországon.
A több száz programelemmel hazánk képes lesz bemutatni, hogy mit értünk a XXI. század elején vadászaton, vadgazdálkodáson és természetvédelmen, mitől méltán világhírű a magyar vadászati kultúra. Mindezt persze úgy valósítják meg, hogy közben nem csak a vadászokra gondoltak, hanem élvezhető lesz a kívülálló családtagoknak, gyerekeknek is. Utóbbiakkal kapcsolatban elmondta, hogy idáig több mint harmincezer diák regisztrált a világkiállítás iskolaprogramjának keretében.