Értékválságban van a globális Nyugat, ebből kiutat az alapértékek tisztázása, a világos jövőkép, erős talapzat, gyerekvállaláshoz, -neveléshez szükséges szövetet visszaépítő családpolitika és a bátor politikusok jelenthetnek
– hangoztatta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, Románia miniszterelnök-helyettese a IV. Budapesti Demográfiai Csúcson csütörtökön.
A politikus szerint a Nyugat nem azért van válságban, mert nincs mit enni, nincs elég ruha vagy nincs fedél az emberek feje fölött – bár rengetegen nélkülöznek –, hanem azért, mert nem lehet büntetlenül hátat fordítani a görög–római, zsidó–keresztény hagyománynak.
Nem lehet büntetlenül eltörölni a történelmet és a kultúrát, nem lehet kizárólag az egyént a közösség fölé emelni, nem lehet demográfiai problémát helyesen és tartósan megoldani úgy, hogy azt gondoljuk, a hiányzó munkaerő külső forrásból pótolható
– tette hozzá.
Ezután Kelemen Hunor Romániáról szólva kiemelte, hogy az ország nem túl biztató demográfiai kihívásokkal néz szembe: az idénymunkások és a diákok kivételével négymillió, a területén született polgár él külföldön, az ország az elmúlt 31 évben évente egy Marosvásárhely nagyságú város lakosságát vesztette el, és a nagyszámú elvándorlás mellett egyre kevesebb gyermek születik.
– A tőke az olcsó munkaerőt keresve kelet felé, a szakképzett munkaerő a kelet-európai társadalmakból nyugatra tart a jobban fizető munkahelyek reményében, utóbbi felbomlott családokkal, magukra hagyott gyermekekkel és a szakképzett munkaerő hiányával jár
– jegyezte meg az RMDSZ elnök, hangsúlyozva, hogy ez a trend hosszabb távon a szociális és nyugdíjrendszer fenntarthatatlanságával, több régió elnéptelenedésével jár.
Kelemen Hunor szavai szerint a kilenc hónapja hivatalban lévő kormánykoalíció tisztában van azzal, hogy több fronton kell lépnie, ezért elsőként az életminőség feltételein kívánnak javítani.
Példaként említette: tízmilliárd eurós beruházási program indult utak, víz, csatorna- és földgázhálózatok építésére, hogy egyetlen közösség, település se legyen, amelynek nincs alapvető infrastruktúrája. Továbbá a kormánykoalíció újragondolja a családtámogatási rendszert, mert olyan új támogatási politikára van szükség, amely segíti a fiatal családokat, ösztönzi a gyerekvállalást, -nevelést, a lakásvásárlást, emellett pedig folytatják a bölcsődeépítési programot.