„A koronavírus-járvány során bebizonyosodott, hogy akkor óvhatjuk meg a leghatékonyabban állampolgáraink életét, ha – különösen krízishelyzetben – az egészségügyi eszközök előállításáról önmagunk gondoskodunk, nem pedig külföldről szerezzük be azokat” – kommentálta a hírt közösségi oldalán Szentkirályi Alexandra. Mint azt a kormányszóvivő írta,
Magyarország számtalan országot megelőzve időben cselekedett, amikor a vakcinák beszerzéséről volt szó a pandémia kezdetekor.
„Ráadásul a bizonytalanul érkező brüsszeli vakcinák mellett Keletről is rendeltünk oltóanyagokat. Így
lehetőségünk nyílt arra, hogy másfél hónappal előbb nyithasson Magyarország, hamarabb indíthassuk újra a gazdaságot és visszakaphassuk a normális életünket.
Hazánk a járványhelyzet alatt önellátó lett az egészségügyi védőfelszerelések gyártásában, így sikeresen vette fel a küzdelmet a koronavírussal szemben, a hatékony oltási programmal és a beadott vakcinákkal pedig le is győztük a harmadik hullámot. A magyar cégek az Egészségipari támogatási programnak köszönhetően képesek ellátni az országot maszkokkal, fertőtlenítőszerekkel, légtisztító berendezésekkel, oltáshoz használt eszközökkel és a koronavírus elleni gyógyszerrel, a Favipiravirral” – emlékeztetett Szentkirályi.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy
a vakcinák gyártása a kormány számára stratégiai jelentőségű, hiszen hosszú távon határozza meg védelmi képességeinket.
„Ezért is szerepelt a nemzeti konzultációban kérdés a leendő oltóanyaggyárral kapcsolatban. Magyarország kormánya mintegy 55 milliárd forintot biztosít az oltóanyaggyárral kapcsolatos kutatás-fejlesztésre, valamint az üzem felépítésére” – tette hozzá.
A debreceni oltóanyaggyár a jövő év végén kezdheti meg működését, amelyben évente több mint húszmillió, különböző technológiával készülő vakcinát gyártanak majd.
„Az egészségügyi beruházás hatékony és biztonságos védekezést biztosít az esetleges későbbi járványok ellen és munkahelyeket is teremt” – húzta alá.