Milliárdos eszközfejlesztés valósult meg az onkológiai intézetben

Az Egészséges Budapest programban (EBP) három sugárterápiás berendezést cseréltek újra az Országos Onkológiai Intézetben. Az 1,9 milliárd forint értékű eszközfejlesztés által lehetővé válik a legmodernebb radiológiai gyógyászati eszközök alkalmazása, az újdonsült gépek gyorsaságának köszönhetően pedig az esetleges várólisták is csökkenthetők.

2021. 09. 13. 19:30
POLGÁR Csaba; TÓVIZI Attila; NAGY Zoltán; KÁSLER Miklós
Mintegy kétmilliárdos sugárterápiás eszközfejlesztés az Országos Onkológiai Intézetben Fotó: Soós Lajos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Onkológiai Intézetben (OOI) infrastrukturális, informatikai, 3,8 milliárd forint értékben pedig eszköz- és műszerfejlesztés zajlott le, amelynek eredményeképpen az intézet ezer darab modern orvostechnikai eszközzel gyarapodott – hívta fel a figyelmet az emberi erőforrások minisztere tegnapi sajtótájékoztatóján, hangsúlyozva: 

ezúttal két lineáris gyorsító sugárterápiás berendezés, egy darab brachyterápiás utántöltő készülék, valamint egy radiológiai ultrahangkészüléket is átadnak.

Kásler Miklós az intézetet méltatva kiemelte: az OOI komoly múltra tekint vissza, az intézmény fejlődése pedig töretlen. A tárcavezető felidézte, hogy 1993-ban az onkológiai intézet dolgozta ki a Nemzeti Rákkontroll programot, s ennek mintájára született meg 2018-ban az öt nemzeti népegészségügyi program, valamint a nemzeti járványügyi program is, amelyek a magyar egészségügy átalakításának a gerincét jelentik. Az orvos-miniszter továbbá megjegyezte, hogy budapesti látogatása alkalmával a WHO főigazgatója is elismerését fejezte ki az onkológiai intézet munkája kapcsán. – Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz úgy vélte, hogy az Országos Onkológiai Intézet működése sok országnak szolgálhat példaként, ezért 

azt Egészségügyi Világszervezet azt szeretné, ha az intézet regionális centrummá válna, sőt elképzeléseik szerint a rákkutatásban szerzett ismereteket akár Európán túl is meg lehetne osztani 

– részletezte a tárcavezető. 

Kásler Miklós tájékoztatóját követően az intézet főigazgató-helyettese, Takácsi-Nagy Zoltán az 1,9 milliárd értékű berendezések működése kapcsán elmondta: a két lineáris gyorsítóban integrálva van egy korszerű, háromdimenziós képalkotó rendszer is, amelynek segítségével nemcsak a kezelés előtt, hanem közben is tudnak a daganat helyéről és a beteg állapotáról információt kapni. – Ennek köszönhetően

 lehetővé válik, hogy szükség esetén folyamatosan korrigálhatók legyenek az esetleges eltérések, és az ép szöveteket kímélve, mindig a céltérfogat kapja meg a szükséges dózist 

– ismertette a szakember, megjegyezve: az egyik gyorsító lehetőséget ad arra is, hogy a mozgó daganatokat érje sugárzás.

 Ezek a készülékek – fűzte hozzá – már sokkal gyorsabban tudják leadni a sugárzást a daganatra, így 

egy adott időben több beteget lehet kezelni, ami hozzájárul az esetleges várólisták csökkentéséhez is. 

A brachyterápiás utántöltő működése kapcsán a főigazgató-helyettes megjegyezte: ezzel a csúcstechnológiás eszközzel sugárzó izotópokat juttatnak be a daganatba. A berendezéshez kapott speciális tartozékokkal, az úgynevezett applikátorokkal pedig még jobban megkönnyítik a daganat lokalizációját segítő besugárzástervezést, ezáltal pedig a nőgyógyászati daganatok esetében lehet jobb eredményeket elérni – magyarázta. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.