A tömeges migráció nem erősebbé, hanem gyengébbé teszi az Európai Uniót – hívta fel rá a figyelmet a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Danube Institute által rendezett beszélgetésen. Orbán Balázs emlékeztetett:
a 2015-ös migrációs válság mérföldkövet jelentett Európában, ugyanis a politikusok addig nem ismerték fel, hogy a világ megváltozott, és nem voltak felkészülve arra, ami akkor történt, ugyanis a vonatkozó jogszabályokat évtizedekkel korábban, egy teljesen más korszakban fektették le.
A világ azonban más lett, a hidegháború kétpólusú rendszere megszűnt, instabil régiók alakultak ki, amelyeket sokan el akarnak hagyni. Sokak illegálisan próbálnak bejutni az Európai Unió területére, majd menekültstátusért folyamodnak, és akkor is maradni akarnak, ha azt nem kapják meg – magyarázta, megjegyezve: nagyon fontos, milyen üzenetet küld ezeknek az embereknek az EU, mert ha egy ország azt üzeni, hogy a határai nyitva állnak, az egyre több embert vonz.
– Teljes paradigmaváltásra lenne szükség a migrációt illetően.
Az illegális migrációt nem kezelni, hanem megállítani kell, viszont erre a Nyugat nem áll készen
– vélekedett.
A magyar kormány ezzel szemben – folytatta – 2015 óta olyan rendszert igyekszik kialakítani, amelynek kidolgozta a jogi hátterét, rendelkezésre állnak a szükséges eszközök, a humán erőforrás, és világos üzenetet közvetít: senki ne akarjon illegálisan bejutni az unióba Magyarországon keresztül, mert ez nem fog sikerülni. Szavai szerint ugyanakkor
valóban van humanitárius kötelességük az országoknak, de ez nem az, hogy befogadják a migránsokat, hanem hogy segítsenek nekik, minél közelebb a szülőhazájukhoz. Erről szól a Hungary Helps program – húzta alá.
Az államtitkár végül felidézte Jeff Sessions volt amerikai szenátor szavait is, aki szerint Magyarország jó példát mutat a világnak abban, hogyan kell kezelni a migrációt, mivel azt az üzenetet közvetítette, hogy a határai nincsenek nyitva, ezért egy idő után nem is érkeztek oda tömegek.