Áder János: Harminc éven belül több műanyag lehet a tengerekben, mint amennyi hal

– Rengeteg műanyag szemét kerül a vizeinkbe, ami a túlhalászással együtt akár már 2050-re is oda vezethet, hogy több hulladék lesz tengerekben és óceánokban, mint amennyi hal – erről beszélt a köztársasági elnök ma reggel a Kossuth rádióban. Áder János felhívta a figyelmet arra is, hogy ezen vizek védelme kulcsfontosságú, hiszen a bennük élő növények sokkal több szén-dioxidot kötnek meg, mint a Föld erdejei.

Forrás: MTI, Kossuth Rádió2021. 10. 13. 10:51
ÁDER János
Budapest, 2021. szeptember 17. Áder János köztársasági elnök beszédet mond a Sándor-palotában, ahol fogadta a Magyarország Barátai Alapítvány tagjait 2021. szeptember 17-én. MTI/Máthé Zoltán Fotó: Máthé Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz másodpercenként egykamionnyi műanyag szemét kerül a tengerekbe és óceánokba, az ENSZ becslése szerint ez 2050-re oda vezethet – a túlhalászással kiegészülve –, hogy több műanyag szemét lesz ezekben a vizekben, mint hal

– mondta Áder János köztársasági elnök szerdán a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. 

Az államfő a Budapesten november 29. és december 5. között sorra kerülő Planet 2021 fenntarthatósági expó alkalmából tartott interjúsorozatát folytatva ezúttal a tengerek, óceánok védelmének fontosságát hangsúlyozta. Kiemelte, a Föld népességének harmada a tengerekből és óceánokból nyeri ki a fehérjeszükségletét, a sós vizek halbősége ezért döntő fontosságú az egyre nagyobb népesség élelmezése szempontjából. 

– A tengerek és óceánok védelme emellett azért is kulcsfontosságú, mert az ott élő fitoplanktonok több szén-dioxidot kötnek meg, mint a bolygó valamennyi erdeje együttvéve

– mondta Áder János. Hangsúlyozta, az emberiség ugyanakkor műanyaghulladékokkal, valamint kőolajjal és különböző vegyi anyagokkal is szennyezi a tengereket. 

A köztársasági elnök kifejtette, a tengerekbe jutó műanyaghulladékok nemcsak esztétikai okokból, hanem azért is problémát jelentenek, mert 

az UV-sugárzás hatására úgy darabolódnak fel, hogy bekerülnek a tengeri táplálékláncba és így előbb-utóbb megjelenhetnek az emberek szervezetében is. 

– A tengerek szennyezésének csökkentése mellett sokat kell változtatni a tengeri halászaton is, amely mögött ugyanakkor nagyon komoly lobbi áll, és globálisan mintegy húszmilliárd dollár állami támogatást kap – mondta az államfő. 

Áder János aláhúzta, 

mindenképpen meg kell szüntetni a túlhalászást, meg kell változtatni az óriási károkat okozó halászati módszereket, továbbá – a szárazföldek mintájára – növelni kell az óceánok, tengerek természetvédelmi területeit. 

Utóbbi még nem éri el a tíz százalékot sem, a cél pedig az, hogy a védett területek aránya harminc százalékra emelkedjen – tette hozzá. 

Az államfő felhívta a figyelmet arra is, hogy a tengeri halak fogyasztása kiváltható lenne a Magyarországon tenyésztett édesvízi halakkal. – Elő kell venni a régi recepteket, a néhány száz évvel ezelőtti recepteket, amikor tényleg bőven voltak halak a vizeinkben – mondta. 

Áder János szólt arról is, hogy 

Magyarország elsősorban folyói tisztán tartásával, valamint jó minőségű halak termelésével tudja segíteni a tengerek, óceánok védelmét szolgáló nemzetközi összefogást. 

– Magyarországnak emellett támogatnia kell a tengeri védett területek kialakítását, a védett halfajok számának növelését, valamint a vonóhálós halászat betiltását – mondta.
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.