A legfőbb ügyész megválasztásának világos szabályai vannak, ezen semmit nem változtat a most benyújtott javaslat
- hívta fel a figyelmet a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hangsúlyozva: a baloldali sajtóban csak álhírterjesztés zajlik.
Gulyás Gergely elmondta:
a legfőbb ügyészt eddig is kétharmados többséggel választotta meg az Országgyűlés, és hogyha egy megbízatás kétharmados többséggel keletkezik, a megszüntetésére is csak így van lehetőség. Ez utóbbit tartalmazta a jelenlegi törvénymódosítás
- mutatott rá.
Hangsúlyozta, ez egyébként valamennyi közjogi tisztségviselő esetében így van, tehát amilyen többséggel keletkezik valakinek a megbízatása - a legfőbb ügyésznél ez eddig is kétharmados volt -, ugyanolyan többséggel lehet megszüntetni a megbízatást is.
Az a pontosítás, amelyet az előterjesztés tartalmaz, az eddig is létező alkotmányos gyakorlatot foglalja jogszabályba -
magyarázta a tárcavezető.
Mint megírtuk, Varga Judit igazságügyi miniszter az igazságügyi tárgyú és ehhez kapcsolódó törvényekkel kapcsolatban nyújtott be módosító javaslatot az Országgyűlés elé. A jogszabály-módosítás kiterjed többek között a közjegyzőkről, a csődeljárásról, a tanulmányok szabadalmi oltalmáról és a nemzetközi jellegű kutatásokról szóló törvényekre is.
A módosítás értelmében az eddigiektől eltérően volna lehetséges a legfőbb ügyész leváltása. Az indoklás szerint
a módosítás célja az Alaptörvényben szabályozott alkotmányos szervek minősített többséggel megválasztott vezetői kapcsán a megbízatás megszűnéséhez szükséges szavazati arány egységesítése annak érdekében, hogy a megbízatás megszüntetésének szabályai a megválasztáshoz előírt rendelkezésekhez igazodjanak.
Az Országos Bírói Hivatal, a Kúria, az Állami Számvevőszék vezetője és és az alapvető jogok biztosa leváltásához kétharmados többség szükséges.