A zöldotthonoké a jövő

Folyamatosan, az építőipar más szegmenseit meghaladó mértékben nő a megújuló energia felhasználásához köthető termékek piaca Magyarországon. A fenntarthatóság követelményeinek megfelelő otthonok létesítését szolgálja mások mellett a jegybank Zöldotthon programja. A szakértők szerint „világbajnok” program sok család számára segíthet megteremteni a környezetet nem terhelő XXI. századi lakhatási körülményeket.

Borsodi Attila - Pintér Balázs
2021. 11. 02. 6:08
Solar construction workings looking at the roof. Plants are from a gray water recovery system.
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány előremutató elemzés szerint 15 év múlva az energiafogyasztásunk nyolcvan százalékát zöldenergiából állítják majd elő, 2050-re pedig a becsült energiafogyasztás a jelenlegi háromszorosára nő majd, az előrejelzések szerint ennek húsz százalékát napenergia fogja biztosítani – hívta a fel a figyelmet közleményében a magyar piac egyik meghatározó, villamossági anyagok kis- és nagykereskedelmével foglalkozó vállalkozása. Nagy Tamás, a Daniella Kft. marketing és kommunikációs vezetője kiemelte: a vállalat saját adatai szerint a megújuló energia felhasználásához köthető termékekre 2021-ben negyven százalékkal nőtt a kereslet az előző évhez képest.

Gyors reagálás a külvilágra

A cég részéről kiemelték, hogy egyre több állami támogatási program tereli a családok életét az energiatakarékos zöldotthonok felé, egyre többen fordulnak az alternatív, energiatakarékos, környezetbarát megoldások felé, mint korábban.  – Bár tavaly a földgáz árak rekordalacsony szinten mozogtak, 2021-re irreális mértékben elszálltak, pláne európai viszonylatban. Számos kutatást végeztek, amelyek mind alacsony árszintet jeleztek előre az európai gázpiacon. Ezután mindenkit váratlanul ért, hogy az árak az egekbe szöktek. A kontinens egyik legsúlyosabb gázválsága, illetve a gázellátás ingadozása és kiszámíthatatlansága miatt egyre inkább a megújuló energiák kerülnek előtérbe – hangsúlyozták a közleményben. Hozzátették: mindezeken felül az időjárás modellezők 2021–22 telére egész Európára történelmi hideget jósolnak, ehhez adódnak hozzá a koronavírus-járvány tavaly óta tartó negatív hatásai. A vállalat szerint jelen esetben a legfontosabb, hogy 

gyorsan és jól tudjunk alkalmazkodni a kialakult helyzethez, ezért is célszerű a modern hálózati és villamossági újításokra fő megoldásként tekintenünk.

 – A ma elérhető állami támogatásokkal otthonunk villamossági korszerűsítése és napelemes rendszer telepítésével családunk kényelme költséghatékony, biztonságos és környezetbarát módon valósulhat meg – hangsúlyozták.

Népszerű program

A cég szerint a Zöldotthon program méltán népszerű, hiszen ez a kedvező kamatozású lakáshitel elősegíti a környezettudatos szemléletmódot, szorgalmazva az energiahatékony otthonok létrejöttét, és támogatja az építőipar fejlődését. – Érdemes élnünk a lehetőséggel, hiszen a támogatás magas energiahatékonyságú új lakások, családi házak építésére, illetve vásárlására igényelhető, akár hetvenmillió forint összegben, alacsony fix kamattal – fűzték hozzá.

A közleményben jelezték továbbá, hogy a villanyszámlák csökkentése érdekében látványos eredmények érhetők el a lámpatestek modernizálásával is. A modern LED-izzók, panelek használatával biztonságosan és energiahatékonyan világíthatjuk meg otthonunkat. 

Az intelligens világításvezérlés az energiatakarékosság mellett kényelmi szempontból is igen fontos.

A társaság felhívta a figyelmet arra is, hogy a legmagasabb költséggel az épületek fűtése és hűtése jár, így ezen rendszerek intelligensé tételével érhetjük el a leglátványosabb megtakarítást. 

Erre lehet a legoptimálisabb megoldás a 2021 decemberében induló, a Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva című pályázati lehetőség. A kérelmeket négy ütemben, megyénként eltérő beadási időpontokkal lehet benyújtani, várhatóan 2021. december 6-tól.

Magas energiahatékonyság

A magyar családok otthonainak minél nagyobb arányú korszerűsítését szolgálja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Zöldotthon programja, az első olyan támogatási konstrukció, mely a lakásépítéseknél az energiahatékonyságot is figyelembe veszi. Az egyelőre kétszázmilliárd forintos keretösszeggel útjára indított program lényege, hogy magas energiahatékonyságú új lakások, családi házak vásárlására, illetve utóbbiak építésére kedvezményes, rögzített, legfeljebb 2,5 százalékos hitelt vehetnek fel a lakossági ügyfelek, maximum 25 éves futamidővel. Ráadásul hatalmas összegben, hiszen ha az ügyfél jövedelmi viszonyai lehetővé teszik, akár hetvenmillió forintnyi is lehet a támogatott kölcsönösszeg. Az MNB kizárólag magánszemélyeknek tette elérhetővé a kereskedelmi bankok kínálta hitelterméket. Olyan igényelheti a hitelt, aki rendelkezik magyarországi lakcímmel, természetes személyként az ingatlan első tulajdonosa lesz és vállalja, hogy a folyósítás után legalább tíz évig az ingatlanban él, s azt bérbe sem adja.

„Világbajnok” megoldás

Míg a kormányzat lakástámogatásainál az elsődleges cél demográfiai, vagyis az otthonteremtési program egyes elemei a gyermekeseknek szólnak, 

a Zöld otthon programmal családi állapottól függetlenül bárki élhet.

 Ugyanakkor a jegybanki programhoz igazítva a családi otthonteremtési kedvezményhez, pontosabban a mellé felvehető hitelhez is további előnyt kapcsoltak. A zöld csokhitel azt jelenti, hogy a két- vagy háromgyermekes családok a 10-15 millió forintos támogatott csokos hitelt nulla százalékkal, azaz kamatmentesen kaphatják meg, ha a jegybanki Zöld otthon programban is részt vesznek. Ez esetben a csok hitelrészét nullaszázalékos kamattal, a további, akár 55 millió forintnyi részt pedig 2,5 százalék kamattal kapják meg. Annak a családnak, amely élni szeretne a lehetőséggel, az energetikai szempontok mellett a csok feltételeit is teljesítenie kell. Ezek a hasznos alapterületre vonatkozó követelmények, a megfelelő hosszúságú tb-jogviszony, a büntetlen előélet és a köztartozás-mentesség. Mindezeket figyelembe véve Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője lapunkban korábban „világbajnoknak” titulálta a programot, amely szerinte rendkívül kedvező lehetőséget nyújt.

Szigorú műszaki feltételek

A Zöldotthon program energetikai feltételei ugyanakkor kellőképpen szigorúak. Bár 2022. június 30-a után egyébként sem kaphat már használatba vételi engedélyt olyan lakóingatlan, amely nem legalább BB energetikai besorolású, a hitel feltételeként még a BB fokozatban előírtnál is valamivel szigorúbb előírást szabtak meg a négyzetméterenként legfeljebb kilencven kilowattóra összesített primer energiaigénnyel. Önmagában a BB besorolás azt jelenti, hogy az épület közel nulla energiaigényű, és a szükséges energiát legalább 25 százalékban megújuló forrásból látja el – utóbbi jellemzően megfelelő kapacitású napelemes rendszer telepítését jelenti.

A Központi Statisztikai Hivatal korábbi összegzése szerint az energiahatékonyságnál meghatározó az épület kora. A 2017 és 2019 között kiadott energetikai tanúsítványok alapján az 1960 előtt épült lakások háromnegyede nem érte el az átlagos minőséget jelentő (FF) szintet. Az 1970-es évek közepétől a rendszerváltozásig épült épületekben a lakások csaknem kilencven százaléka már eléri vagy meghaladja az FF minősítést, amihez nagyban hozzájárultak a panelprogramok, az ezekben részt vett épületek ugyanis nagy számban kaptak korszerűnek számító CC vagy azt megközelítő DD minősítést. 

A 2010 utáni épületek körében már csak elvétve fordul elő átlagos vagy rosszabb hatékonyságú épület, az ekkor épült ingatlanok döntő többsége korszerű (CC) vagy magasabb minősítést ért el.

Borítókép: 123RF

A jövőt álmodják a versenyen

Közel két évtizede már, hogy 2002-ben az első Solar Decathlon versenyt megrendezte az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Hivatala az USA-ban. A kezdeményezés fő célja az, hogy összekapcsolja az egyetemi kutatókat, fejlesztőket az iparban dolgozókkal és szponzorokkal, de úgy, hogy közben nagyban támaszkodnak a fiatalok kreativitására és innovatív gondolkodására. Az alapítók fontosnak tartották az innovatív és zöldházak tervezését annak érdekében, hogy bemutathassák az épületek fenntarthatósági lehetőségeit, amiket megújuló energiára és egyéb tudatosan használt források felhasználására építenek. A versenyek legfőbb missziója, hogy az energiapazarlás csökkentésére irányítsa a figyelmet azzal, hogy bebizonyítja, igenis ki tudjuk elégíteni a mindennapi energiaszükségletünket fenntartható forrásokkal, a megfelelő technológiák segítségével.

A nemzetközi egyetemi csapatok nemcsak tervekkel versenyeznek, hanem a zsűri által kiválasztott pályázatokat meg is kell építeniük a döntők helyszínén. A verseny után az úgynevezett Mintaház Parkot pedig nemcsak a szakma emberei, hanem a nagyközönség is látogathatja, ahol minden érdeklődő megtekintheti a felépített házakat. A 2021/2022-es Solar Dechatlon Europa versenynek és kiállításnak a németországi Wuppertal ad otthont. Kontinensünk első ilyen versenyét 2010-ben Spanyolországban rendezték meg, a 17. megméretésnek pedig 2019-ben Szentendre volt a házigazdája. (B. A.)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.