Veszélyben van a Magyarországon őshonos vadmacska – írta meg lapunk szeptember közepén, amikor arról számoltunk be, hogy a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a Pilisi Parkerdő Zrt. és a Budakeszi Vadaspark közös programot indított a fajta példányainak felkutatására és megóvására.
Mint akkor kiderült, a vadmacska jelenléte érzékelhető az országban, de a házi macskáétól különböző, visszahúzódó életmódja és alacsony példányszáma miatt nehéz behatárolni az állatok tartózkodási helyét és mozgását. Mivel a fajta rendkívül közeli rokona a házi macskának, könnyen párzik vele, a hibrid utódok azonban felhígítják a fajtiszta állományt, így könnyen eltűnhet az őshonos fajta.
A program első lépéseként a szakemberek már ősz elején kameracsapdákat helyeztek ki, hogy meg tudják figyelni az állatokat. Ennek a munkának máris látszik a gyakorlati haszna: fajtiszta kölyökvadmacskát mentett a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Budakeszi Vadaspark – tájékoztatott a vadaspark. Mint írták, a vadmacskakölyköt a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) területén találták. A legyengült állatot a természetvédelem munkatársai a vadmacska-fajmegőrzési programban együttműködő partnerükhöz, a Budakeszi Vadasparkba szállították, ahol megkapta a szükséges állatorvosi kezeléseket, és azóta probléma nélkül cseperedik. Az időközben elvégzett genetikai vizsgálat alapján bebizonyosodott: a kis kandúr fajtiszta vadmacska. A Börzsöny egy zárt erdős, magas aljnövényzettel borított, a lakott területektől távol eső területén találtak rá a DINPI munkatársai. Az állat hangosan nyávogva, egyedül kóborolt az erdőben, ami a vadmacskakölykök esetében nem szokványos, ugyanis öt hónapos korukig anyjukkal és testvéreikkel maradnak, majd megerősödésüket követően válnak csak el egymástól. A kimerült, rossz állapotban lévő, akkor mindössze háromhetes kandúrt a DINPI természetvédelmi őre a Budakeszi Vadasparkba vitte.
A borítókép illusztráció. Fotó: Ronald Wittek