– Mintegy háromezer-ötszáz milliárd forintot fordít a kormány családtámogatásra, amibe a nyugdíjakat érintő támogatásokat nem számoltuk bele. Ez a GDP 6,2 százalékát jelenti, ami nemzetközi szinten is kimagasló. Emlékeztetésképpen: 2010-ben a családtámogatások mértéke 960 milliárd forint volt, vagyis a Fidesz–KDNP több mint háromszorosára emelte a tíz évvel ezelőtti összeget – jelentette ki Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter az Inforádió Aréna című műsorában kedden.
A jövő évi adó-visszatérítések kapcsán a miniszter emlékeztetett: 600 milliárd forintos nagyságrendről van szó, ami akár 1,2 millió forintos pluszbevételt jelenthet a gyermeket nevelő családoknak.
Minden jogosult család olyan lehetőségként tekinthet a visszatérítésre, amely segít a koronavírus-járvány okozta anyagi terhek csökkentésében – mutatott rá Novák Katalin, majd kiemelte: az adó-visszatérítés azokra az adófizető családokra érvényes, amelyek legalább egy gyermeket nevelnek, illetve azokra az édesanyákra is érvényes, akik gyermeket várnak.
A miniszter emlékeztetett: a családos kisvállalkozókra is kiterjesztették a visszaigénylés lehetőségét, valamint a gyermekük nevelését közösen végző elvált szülőkre is érvényes a támogatás. Hangsúlyozta: már sok információ elérhető a lehetőségekről, érdemes mindenkinek a saját élethelyzetére vonatkozó feltételeket megkeresni.
Novák Katalin kérdésre válaszolva emlékeztetett: Magyarországon az emberek a járvány idején is folyamatosan dolgoztak, mert nem segélyt akartak, hanem lehetőséget. Mint mondta, a kormány éppen ezért támogatta a vállalkozásokat a munkahelyek megőrzésében, valamint új munkahelyek teremtésében is, amelynek köszönhetően a válságból kikerülve is képesek vagyunk a növekedésre.
A nyugdíjasokat érintő támogatásokról szólva Novák Katalin elmondta: már biztos, hogy a 13. havi nyugdíj felét kifizetik nekik, de a kormány arra törekszik, hogy jövő februárban egy teljes havi plusznyugdíjat odaadjanak az érintetteknek. A nyugdíjprémium kapcsán emlékeztetett, hogy a baloldal akkor vezette be ezt az intézkedést, amikor eltörölték a 13. havi nyugdíjat, azonban a szocialista kormányzás idején erre sosem került sor. – A mi kormányzásunk alatt kaptak először nyugdíjprémiumot a nyugdíjasok – mondta, majd hozzátette: ennek a plafonja 80 ezer forint, az idei magas gazdasági növekedésnek köszönhetően pedig a maximumösszeget kapja mindenki, aki nyugdíjra vagy nyugdíjszerű ellátásra jogosult, ami a novemberi nyugdíj kifizetésekor érkezik.
A támogatások finanszírozására vonatkozóan a miniszter emlékeztetett: Magyarország saját forrásból finanszírozza, nem érinti a kötvénykibocsátás bevételeit, mivel azok kizárólag fejlesztésekre fordítja a kormány.
Novák Katalin a kormány családpolitikájának eredményeit ismertetve arról is beszámolt, hogy a családok otthonteremtési kedvezménye címén 2015 óta 621 milliárd forintot adott oda a kormány közel kétszázezer családnak, és folyamatos emelkedik az igény. Az otthonfelújítási támogatást eddig hatvanezer család vette igénybe 225 milliárd forint értékben, Novák Katalin szerint azonban ennél a támogatásnál is dinamikusan emelkedő igény látható.
A műsorvezető azon felvetésére reagálva, miszerint a magyar fiatalok a családtámogatások reményében házasodnak, Novák Katalin emlékeztetett: a fiatalok nem a pénz miatt házasodnak. – Tudják, hogy mit akarnak, a kormány pedig az anyagi háttér biztosításában segít.
Egyértelműen látható, hogy Magyarországon nőtt a legjobban a házasságkötések száma az elmúlt tíz évben az EU-ban, ami 90 százalékos emelkedést jelent. Valamint közel 25 százalékos növekedés van a gyermekvállalásban is Magyarországon
– fejtette ki, majd hozzátette, 2002 és 2010 között 27 százalékos csökkenés volt jellemző, ami egyértelműen jelzi, hogy milyen mértékű különbség van a jelenlegi kormány és a korábbi baloldali kormányzatok értékrendjében.
A miniszter arra is rámutatott: ma már többen költöznek vissza Magyarországra, mint amennyien elhagyják. – Ez abban is megmutatkozott, hogy nagy volt az igény a külföldön élő magyarok részéről is, hogy a külföldi hallgatói jogviszonyuk és munkaviszonyuk is beszámítson itthon, és jogosulttá váljanak a magyarországi családtámogatásra hazaköltözés esetén – tette hozzá. Mint mondta, a tízmilliós babaváró támogatás kapcsán van egy olyan elköteleződés, hogy a támogatás után Magyarországon kell dolgoznia a házaspár legalább egyik tagjának.
Az interjú során szóba került a bölcsődei férőhelyek bővítésének szükségessége. Novák Katalin erre vonatkozóan elmondta: külön kihívás, hogy a dolgozó házaspárok három év alatti gyermekeinek ellátását biztosítani tudják. – Országos szinten nagyon változó a helyzet, a kormány azonban ötvenmilliárd forintot fordít a férőhelyek bővítésére – mondta. – A vállalatok szerepvállalását is támogatjuk, hogy munkahelyi bölcsődéket is létrehozzanak, hiszen bölcsődei férőhelyre ott van a legnagyobb szükség, ahol a munkahely van – tette hozzá.
A kormány hétszeresére emelte a munkahelyi bölcsődéknek adott állami támogatást és a magánbölcsődéket is támogatja. Azok a szülők is támogatásban részesülnek, akik ilyen bölcsődékben tudják elhelyezni a gyermeküket
– fejtette ki. Hozzátette: korábban nem volt példa ilyen mértékű segítségre, azonban még mindig sokan küzdenek azzal, hogy hol tudják elhelyezni a gyermeküket.
Az édesanyák munkaerőpiaci visszatérése kapcsán Novák Katalin hangsúlyozta: például a gyed extra óta a kisgyermeket nevelő édesanya vagy édesapa is vissza tud menni a munkaerőpiacra, azonban nincs olyan kívánatos arány, hogy a gyermekes szülők hány százaléka térjen vissza dolgozni három éven belül.
– Mi a szabadságban hiszünk, és abban, hogy a családok az igényeiknek megfelelő támogatást kapják meg – fogalmazott. Novák Katalin arra is emlékeztetett, hogy a csecsemőgondozási díj összege emelkedésének köszönhetően a szülést követő fél évben az édesanya több pénzt visz haza, mint a szülés előtti időszakban. Kiemelte, hogy már az egyszülős családok is ugyanúgy jogosultak a családtámogatásokra. Novák Katalin arra is kitért: a kormány az árvaellátás minimumát 50 ezer forintra emeli 2022. január 1-jétől, valamint a tartásdíjra jogosult szülőket is segíti azzal, hogy amennyiben a tartásdíjra kötelezett szülő nem fizet, az állam megelőlegezve odaadja a gyermeket nevelő szülőnek az összeget, ezt követően behajtja a fizetésre kötelezett félen.
Novák Katalin a Fidesz alelnökeként a kormánypárt európai helyzetéről is beszélt. Mint mondta, pezsgés van a nagyobbik kormánypárt körül, és nem bánták meg, hogy kiléptek az Európai Néppártból. – Létezik olyan konzervatív, nemzetállamokban gondolkodó kereszténydemokrata erőtér Európában, ahol mozgástér és igény is van arra, hogy biztonságos, erős nemzetállamokon alapuló Európában éljünk, amely megvédi keresztény kultúráját – fogalmazott.
A Fidesz közelgő tisztújító kongresszusa kapcsán megjegyezte: már nem indul az alelnöki posztért, azonban több olyan fiatal tehetség is van, akik közül bizalommal választhatnak tisztségviselőt.
Borítókép: Mirkó István