Szó sincs sem a Rába, sem a HungaroControl vagy egyáltalán bármelyik hadiipari üzemnek az eladásáról
– szögezte le lapunknak Maróth Gáspár. A védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos elmondta, a jelenleg a hadiipari portfólióba tartozó cégeket egy egységes állami holdingba szervezi át a magyar kormány.
– Ez egy jogtechnikai folyamat, amelynek során az összes céget egy holdingba helyezve fogják tartósan állami tulajdonban maradó cégekké nyilvánítani a vállalatokat. Az a jogszabály-módosítás lett most benyújtva a parlament elé, amely majd ezt a lehetőséget biztosítani fogja – részletezte.
A kormánybiztos hangsúlyozta, csupán egységesítésről van szó, azért, hogy a különböző cégek közötti szinergiákat a lehető leghatékonyabban tudja érvényesíteni az állam.
– Ez a folyamat már hónapok óta tart, nyilvános, a közvélemény tud róla. Az összes ebbe a portfólióba tartozó állami cégünket, illetve állami tulajdonrészt a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.-be szervezi össze a magyar kormány – tette hozzá. A kormánybiztos elmondta, mindez érinti az egykori HM-cégeket (Currus Zrt., Armcom, Arzenal), a Rábát, a HungaroControlt, az Aeroplexet, a gyulai Airbus-üzemben levő állami részesedést, a gyulai felületkezelő üzemet, a Hirtenberger osztrák aknavetőgyárhoz és a Rheinmetall Hungary Zrt.-hez tartozó magyar üzletrészt, illetve a velük vegyesen alapított várpalotai lőszer- és robbanóanyag-gyártó cég állami tulajdonrészét, valamint a Herost.
– Ez semmilyen formában nem jelent privatizációt – hangsúlyozta Maróth Gáspár.
A kormánybiztos annak kapcsán reagált lapunknak, hogy a törvényalkotási bizottság csütörtök délutáni ülése előtt a 444.hu a „Gyanús, hogy eladná az állam a Rábát és a HungaroControlt” című cikkében azt sejtette, hogy a kormány el akarja adni a fentebb említett állami tulajdonú vállalatokat. A balliberális lap szerint a módosításokat hosszan soroló szöveg legizgalmasabb része arról szól, hogy a kormánypárti képviselők kivennének öt céget azok közül, amelyek eladását jelenleg törvény tiltja.
A „leleplező” cikk nem említi, hogy a kormány már korábban is tájékoztatást adott az intézkedésről.
Maróth Gáspár még júniusban nyilatkozott az infostart.hu-nak, hogy a kormány átszervezi, egy központ alá rendeli a hadiipar irányítását. A lap azt is megírta, hogy a piacon eddig sikeres fegyverkereskedő magáncég, a Milipol Zrt. is az államé lesz. Erről Maróth Gáspár azt mondta a portálnak: „közvetítőként voltak jelen a piacon, és nélkülük legalább harminc gyártóhoz nem lehetett hozzáférni.” A folyamat része volt, hogy 2020 januárjában egy törvénymódosítással a Honvédelmi Minisztériumtól az állami vagyonért felelős miniszterhez, Mager Andreához helyezték át a négy legnagyobb honvédségi cég tulajdonosi jogait. E jogok – a HM EI Zrt. kivételével – az innovációs és technológiai miniszterhez vándoroltak.
Borítókép: (Fotó: Czeglédi Zsolt)