– A kormány eddig is kulcsfontosságúnak tartotta, hogy az Európai Unióhoz kapcsolódó döntéseknek alkotmányos alapja is legyen
– rögzítette Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter délutáni sajtótájékoztatóján, reagálva az Alkotmánybíróság (AB) döntésére, ami alapján Magyarország jogosult a nem kizárólagos uniós hatáskör gyakorlására. A miniszter kiemelte, hogy komoly megerősítést kapott a kormányzati migrációs politika.
Gulyás elmondta, hogy Magyarország köteles megvédeni a migráció káros hatásaitól az embereket, továbbá joga van az országnak megvédenie a határait, valamint az AB döntése egy államnak a történelmileg kialakult népességét olyan megőrzendő értéknek tekinti, amely az emberei méltóság része.
– Osztott hatáskör esetén, amennyiben ezeket az Európai Unió nem, vagy nem megfelelően gyakorolja, akkor lehetősége van a kormánynak átvennie a hatáskört – tette hozzá.
A politikus arra is kitért, hogy nem az uniós, és nem a magyar jog elsőbbségéről hozott döntést az Alkotmánybíróság. Mint mondta, minden uniós bírósági döntést be kell tartani, ha egy átruházott jogban döntenek, de ha egy területen kizárólag a magyar alkotmány az iránymutató, akkor a tagállamnak van lehetősége döntéseket hozni.
– A magyar kormány korábban tranzitzónákat alakított ki, amiről az Európa Tanács azt mondta ki, hogy egyezik az emberi jogi szabályokkal, ám ezt az unós bíróság felülírta
– rögzítette Gulyás.
A miniszter egy kérdésre elmondta, hogy aki Európába jön menedékkérőknek, azoknak a kétharmada itt marad, ami azt mutatja, hogy nem működik az egész rendszer. Hozzátette: Ebben a bizottságnak kell döntést hoznia.
Semmi nem fog változni a magyar migrációs politikában, mert ez az AB-döntés megerősítést ad az eddigi kormányzati politikának
– húzta alá a Miniszterelnökség vezetője.
Borítókép: A Magyar Honvédség katonái határőrizeti feladatot látnak el Röszkénél (Fotó: MTI/Rosta Tibor)