Az anyanyelvi kultúra ápolására létrehozott Montágh Testület indoklása szerint azért választotta az év szavának a „család”-ot, mert az összetartozást kifejező szó jelentése túlmutat szülők és gyermekeik együttélésén: örömforrás és védőbástya, amely generációkon át ad biztos alapot az emberek közösségének. Kautzky Armand Jászai Mari-díjas színművész, szinkronszínész, a véleményező és javaslattevő testület tagja az M1 Ma reggel című műsorában azt mondta:
a család az egyik legszebb, legösszetettebb jelentéssel bíró szavunk.
Úgy fogalmazott:
napjainkban nagyon fontos az összetartozás, hiszen a mi generációnk nem élte még meg ezt a kiszolgáltatottságot, szükség van nagyszülőkre, unokákra, szűkebb és tágabb értelemben a családra, akik segíteni tudnak.
Kautzky Armand szerint a család nemcsak a gyerekek és szülők kapcsolatát takarja, hanem vonatkozhat szakmai, szellemi, vallási közösségre vagy baráti körre, amelyek szintén egyfajta családot jelentenek. „Félve nézem a nyugatabbra élőket, mert ott ezek az értékek felbomló stádiumban vannak. A magyaroknak még nagyon sokat jelent a család, és örülök, hogy itt élek, ahol erős, kohéziós ereje van” – fejtette ki a színművész. Hozzátette: a család ad célt, tartalmat az embernek. Mint mondta, az ő életében is ez a legfontosabb bázis, olyan alap, amelyre épít.
Az év szavát 2020-tól hirdeti ki a közmédia Montágh Testülete azzal a céllal, hogy minden év decemberében kiemelje azt az egy szót, amely leginkább összefoglalja, kifejezi az adott évet.
Az idézett beszélgetés ITT nézhető újra.