Megkongatta a vészharangot a Sorosblognak is hívott 444.hu, amely tegnap megszellőztette a baloldali pártok által megrendelt, ám nyilvánosságra nem hozott első közös közvélemény-kutatás eredményét. „A számok kijózanítók”, fogalmazott a portál, nem alaptalanul. A kutatás szerint ugyanis a teljes lakosságra nézve 46 százalékos a Fidesz-KDNP és csak 32 százalékos a baloldali összefogás listájának a támogatottsága. Másként fogalmazva: a Márki-Zay Péter nevével fémjelzett összefogás a teljes lakosságon belül még egyharmados támogatottsággal sem bír. A Gyurcsány Ferenc által megálmodott közös listából nem kérő Mi Hazánk ugyanakkor öt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt pedig négy százalékot kapna, azaz a két formáció lényegében elérte a parlamenti küszöböt. A kutatás szerint a megkérdezettek 12 százaléka nem szavazna vagy nem árulja el, hogy kit támogatna, ugyanakkor 52 százalékuk mondta azt, hogy a mostani kormány maradását szeretné, és csupán 43 százalék akarna kormányváltást.
Már csak reagálnak
Cikkében a 444.hu megjegyzi: tudomásuk szerint a kormánypárt saját, szintén nem a nyilvánosságnak szánt mérései is hasonló arányokat jeleztek az elmúlt hetekben. „A mérések alapján úgy tűnik, hogy az ellenzék nemcsak hogy lendületet vesztett az október közepe óta tartó passzivitással, de a Fidesz sikeresen át is vette a kezdeményezést, és növelni is tudta a táborát” – írta a Soros-közeli portál. Szerintük „Márki-Zay Péter ugyan továbbra is járja az országot, de az előválasztás második fordulója óta nem voltak képesek diktálni a tempót. Azóta alig fordult elő, hogy akár csak egy napra olyan téma foglalkoztassa a közvéleményt, amivel ők jöttek elő.”
Cikkükből kiderül az is, hogy mennyire teszetosza, működésképtelen az ország vezetésére ácsingózó baloldali összefogás. – Heten hétfélét gondolunk szinte mindenről azonkívül, hogy az Orbán-kormányt le kell váltanunk. Így elég nehéz dönteni bármiről – mondta a portálnak az egyik baloldali politikus. Mint a cikk fogalmaz, „olyannyira nehéz, hogy már három hete többen is tudni vélték, hogy napokon belül bemutatják az összellenzéki szövetség kampányban használatos nevét, illetve a kampányszíneit. Önálló embléma nem lesz, mert a szavazólapokra úgyis a pártok logóját lehet csak kitenni, így végül a közös jelképről lemondtak, de valamilyen név (demokraták? összefogás?) és dizájn készül, csak még nem sikerült dönteni róla.” Kunhalmi Ágnes az ATV Egyenes beszéd című műsorában megerősítette, hogy a kutatás az Iránytű Intézettől származik. Az MSZP társelnöke azonban azt is elmondta, hogy a kutatást sem ő, sem a pártelnöktársai nem látták. – Ezt felelőtlenség volt így, ilyen formában lehozni – fogalmazott a szocialista politikus.