Az iskolaőrséget egészíti ki
A program előzménye, hogy az Országgyűlés tavaly júliusban elfogadta az iskolai erőszak megszüntetését és megelőzését célzó törvénymódosítást.
Ennek nyomán csaknem ötszáz oktatási intézményben vezették be az iskolaőrséget, amelynek feladata a nevelési-oktatási intézmények rendjének fenntartása
– mutatott rá Kisfaludy László. Az iskolaőrség külön rendészeti szervként, a rendőrség irányítása alatt jött létre, feladata azon intézmények belső rendjének fenntartása, amelyekben erre leginkább szükség van. Ezt az intézkedést egészíti ki egyfajta preventív programként többek között a Mentálhigiénés alapismeretek pedagógusoknak, valamint a Van kihez fordulnod! program is.
Kisfaludy László helyettes államtitkár közölte: a Van kihez fordulnod! program két részből áll: egyrészt az ehhez készült honlapon, a www.vkf.hu-n regisztrált pedagógus választhat az őt érintő témák között, és megjelölhet magának egy időpontot, amikor a segítő és közte az online találkozás megvalósulhat. Ez lehet videochat, chat vagy akár e-mailben történő levélváltás is. A másik elem az úgynevezett helyszíni segítségnyújtás, amelynek lényege, hogy egy három-öt fős szakértő csapat a helyszínen segít megoldani a problémákat, feldolgozni a traumákat. A helyszíni segítségnyújtás több alkalommal is történhet. Fontos hangsúlyozni, hogy mindegyik szolgáltatás ingyenes, vagyis a pedagógusok bármikor, bármilyen szakmai, illetve lelki problémával kereshetik az erre kijelölt szakembereket.
Kétszáz címes szakirodalom
A Van kihez fordulnod! programmal párhuzamosan egy csaknem kétszáz címből álló szakirodalmat tartalmazó tudástár is hozzáférhető. A regisztráció nélkül is elérhető tudástárban az iskolai erőszak és agresszió témakörében széles körű ismeretanyagot gyűjtöttek össze.
A köznevelésért felelős helyettes államtitkár elmondta: a Van kihez fordulnod! program hivatalosan idén tavasszal vette kezdetét, azonban a koronavírus-járvány okozta helyzet miatt az élesben történő gyakorlati megvalósulására csak szeptemberben kerülhetett sor. – A pedagógusok munkájuk során kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor nem érzik magukat kompetensnek, esetleg eléggé felkészültnek egy magatartási problémával összefüggő pedagógiai helyzet megoldására, egy iskolán belüli konfliktus, erőszakos megnyilvánulás (bullying) pedagógiai kezelésére – fejtette ki Kisfaludy László. Ezen esetek kezelésében nyújthat segítséget az intézményeknek egy olyan, pszichológusokból, mentálhigiénés szakemberekből, gyógypedagógusokból álló szakmai csoport felállítása és működtetése – a projekt ideje alatt pilot jelleggel –, amely egységesen kialakított protokoll alapján a részt vevő pedagógusoknak módszertani támogatást biztosít a nehéz pedagógiai, magatartásbeli szituációk megfelelő kezeléséhez. Ezért jött létre a Van kihez fordulnod! program.
Kisfaludy László lapunknak arról is beszélt, hogy a Van kihez fordulnod! programmal kapcsolatban ez idáig szinte csak pozitív visszajelzések érkeztek. – A legtöbb pedagógus maximális értékelést adott a programra, kiemelve, hogy a szakemberek támogató hozzáállásának segítségével olyan gyakorlati tanácsokat kaptak, amelyek által konkrét szituációk megoldására kaptak segítséget – fejtette ki a helyettes államtitkár.
Az élesben szeptember elején kezdődött program első benyomásai tehát pozitívak, a visszajelzések alapján a segítséget kérők kiemelték a szakemberek támogató hozzáállását, a nyújtott szakmai segítség gyakorlati használhatóságát. – A programot folytatjuk, remélhetőleg egyre bővülő érdeklődés mellett, amely számunkra is hasznos szakmai tapasztalatokat nyújt – közölte Kisfaludy László helyettes államtitkár.
A Van kihez fordulnod! program részletei és további információk a www.vkf.hu oldalon érhetők el.
Borítókép: Pécs, Gandhi Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola (Havran Zoltán (HZ)/Magyar Nemzet)