Ha egy erős Magyarország létezik, az a határon túli magyarság számára is olyan biztos pont, amely ki tud állni az érdekükben a különböző fórumokon. Ez lehet akár a magyar Országgyűlés, lehet Brüsszel vagy a közép-európai összefogás
– jelentette ki csütörtök délután sajtótájékoztatón a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Potápi Árpád János hozzátette: azt remélik, hogy az erős Magyarországra a külhoni nemzettársak, a nemzetrészek, a különböző régiók felnéznek, és támogatást tudnak adni a célok eléréséhez. Kiemelte: 2010 óta az a cél, hogy hazánkat egy gyenge országból egy életerős, cselekvőképes Magyarországgá tegyék. Szavai szerint annak a munkának, amit tizenkét év alatt elvégeztek, már látszanak az eredményei, amelyeket együtt, egységesen, cselekvő nemzetként tudunk megvédeni. Felhívta a figyelmet arra, 2022 a választások éve, és arra kért minden határon túl élő magyar állampolgárt, hogy vegyen részt az áprilisi országgyűlési szavazáson. A voksával járuljon hozzá ahhoz, hogy ne csak Országgyűlésről tudjunk beszélni, hanem az egyben Nemzetgyűlés is legyen – fogalmazott.
Potápi Árpád János bejelentette: a nemzetpolitikai államtitkárság idén ezért is hirdeti meg, hogy 2022 a cselekvő nemzet éve lesz.
A politikus emlékeztetett az elmúlt tizenkét évben elért eredményekre, így például arra, hogy Magyarország megadta a magyar állampolgárságot a külhoni magyaroknak. Az egyszerűsített honosításnak köszönhetően már 1,172 millió külhoni magyar vált közjogilag is a magyar nemzet részévé. Kiemelte azt is, hogy több mint tíz év alatt Magyarország megtízszerezte a nemzetpolitikai célú összkormányzati források összegét.
A nemzetpolitikai államtitkár kifejtette: nyugodtan mondhatjuk, hogy cselekvő nemzet vagyunk, mert egy erős intézményrendszert építettünk ki, gondoskodunk a közösségeinkről, és a szülőföldünket olyanná alakítottuk ki, amely megtartja a magyart.
Az erős intézményrendszer kapcsán hangsúlyozta, hogy minden régióban egységes, erős magyar politikai érdekképviseletet sikerült kialakítani.
Beszélt arról, hogy több mint ötezer intézmény és szervezet tevékenységéhez járultak hozzá. A Kárpát-medencében és a világban több mint 300 ezer gyermek számára tették lehetővé a minőségi anyanyelvi oktatást. Emellett összesen 1600 templomot és egyházi intézményt építettek és újítottak fel, továbbá ezernél is több Kárpát-medencei testvértelepülési kapcsolat kialakítását és megerősítését támogatták. Potápi Árpád János a feladatok között kiemelte: az erős intézményrendszer fenntartását kiszámíthatóan kell biztosítani, és a magyar oktatási módszereket minden magyar közösséghez el kell juttatni. Ennek érdekében az intézményeket a legkorszerűbb eszközökkel szükséges felszerelni.
Ebben az évben több programelemet is terveznek, például azt, hogy az Okos Doboz általános iskolásoknak szóló online tartalmát a középiskolásoknak is elérhetővé teszik. A fiatalok egészséges életmódját, mindennapos testmozgását segítő programokat indítanak. Az oktatási intézményeket a legkorszerűbb eszközökkel látják el, és az iskolákat összekapcsolják a vállalkozói szférával.
Potápi Árpád János a gondoskodó közösség kapcsán arra mutatott rá, hogy igyekeznek minden korosztályra odafigyelni, és a segítő kezet mindenki felé kinyújtják. Jelezte, csaknem harmincezer magyar nagycsalád és 413 ezer időskorú honfitársunk van a Kárpát-medence külhoni régióiban, akiket szintén szeretnének bevonni a támogatásokba.
Szeretnénk elérni, hogy a külhoni magyarság a mindennapjaiban is érezze, egy gondoskodó közösség, nemzet tagja
– fűzte hozzá.