– Milyen nagyobb családpolitikai eredményekről tudna beszámolni a mögöttünk hagyott évben? Melyek a CSED100 júliusi bevezetésének eddigi tapasztalatai?
– A múlt év óriási lépése volt az otthonteremtési program bővítése, benne az otthonfelújítási támogatás, amelyben a pandémia ellenére is eddig nyolcvanezer család vett részt. Úgy gondolom, hogy ez a szám dinamikusan tovább fog nőni, hiszen az otthonfelújítási támogatás igénylésére a jövő év végéig van lehetőség. A 2021-es év talán legnagyobb eredménye, hogy a válság ellenére is megmaradtak a családtámogatások, sőt bővültek is. A kormány bevezette a CSED100-at, amely havonta 31-32 ezer édesanyát érint, nekik átlagosan 43 százalékkal nőtt a nettó havi bevételük. A születések száma csaknem ezerrel nőtt augusztus és november között a júliusi indulás óta.
– A magyar családpolitikai modell hatalmas népszerűségnek örvend nemzetközi szinten is. Hogyan látja, sikerült gyermekvállalásra, családalapításra ösztönözni a magyar társadalmat? Mit mutatnak az adatok?
– A számok magukért beszélnek. A hazánk által képviselt pronatalista családpolitika eredménye a demográfiai, népesedési folyamatok javulása, az adatok alapján egyértelműen kimutatható az összefüggés. Nem olyan régen jelent meg a legnagyobb németországi demográfiai kutatóintézet jelentése, amelyben bemutatták, hogy Európában egyedül Magyarországon nőtt a születések száma 2020-ban a koronavírus előtti, 2016 és 2019 között tartó időszakhoz képest. Emellett a termékenységi adatok és a házasságkötések száma is azt mutatja, hogy Magyarországon Európa más részeitől teljesen eltérő mozgás figyelhető meg. A pandémia idején, 2020-ban egész Európában csak nálunk nőtt a házasságkötések száma, mindenütt másutt visszaesés volt tapasztalható. Hazánkban a termékenységi ráta emelkedésének mértéke is, üteme is egyedülálló az unióban.
– Novák Katalin családokért felelős miniszter szavai szerint az ország demográfiai összképe még mindig negatív, de a folyamatok jó irányba tartanak: 2011-ben, a legutóbbi mélyponton a magyarországi termékenységi ráta 1,23 volt, mára azonban elérte az 1,59-os szintet. Milyen ütemű növekedésre számíthatunk a jövőben?