Amikor elindítottuk a Magyar falu programot, a teljes csomagra – a falusi útalappal és a falusi csokkal együtt – 150 milliárd forint állt a rendelkezésünkre. Ez az összeg évről évre növekedett, és jöttek újdonságok is
– jelentette ki a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Gyopáros Alpár elmondta, az első évben ötvenmilliárd forint keretösszeggel írták ki a pályázatokat, amelyek iránt óriási volt az érdeklődés. Év közben vagy az esztendő végén azonban mindig kaptak pótlólagos támogatást a kormánytól, az összegekből tartaléklistán levő pályázatokat tudtak támogatni. A pótlólagos támogatások összege a néhány milliárd forinttól a tízmilliárdos nagyságrendig terjedt. – Abban bízom, hogy a 2022-es évre szóló hetvenmilliárd forintos keret is kiegészül év közben további forrásokkal – jegyezte meg.
A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy a Magyar falu program pályázatai mindig olyan igényekre reagálnak, amelyeket a települések fogalmaznak meg. Ezek döntő része infrastrukturális beruházás – épületépítés, -felújítás – vagy valamilyen mélyépítési program, így többek között út-, járda- és csapadékvíz-elvezető árok fejlesztése. Emellett jelentős összegeket lehet igényelni eszközbeszerzésre is, a gépekkel a szolgáltatások színvonalát javítják.
Újabb és újabb igények
– A legnagyobb érdeklődés a kommunális eszközbeszerzést támogató pályázatot kísérte, itt hatszor annyi pénzt igényeltek, mint amennyi a rendelkezésre álló keret volt. Nagyon sokan akartak fűnyíró traktorokat és más munkagépeket beszerezni
– mutatott rá a kormánybiztos. A jelenségre az volt a magyarázat, hogy a közterületi karbantartó munkákat korábban közfoglalkoztatottak végezték el, de miután a legtöbben piaci alapon el tudtak helyezkedni, szorult helyzetbe kerültek az önkormányzatok. A kieső munkaerő, a kézi segítség eltűnése komoly gondokat okozott, amit a települések gépesítéssel igyekeztek megoldani, és ehhez igényeltek támogatást. – Mivel 2022-ben sorozatban már a negyedik évben írjuk ki a kommunális eszközbeszerzési pályázatot, most kisebb az érdeklődés, a legtöbben már megvásárolták a szükséges gépeket. Az önkormányzatok ugyanakkor máris jelezték a következő problémát, azt, hogy nem tudják biztonságosan tárolni az új eszközöket.