A CEU Demokrácia Intézet és a Review of Democracy online közvetített kerekasztal-beszélgetést szervezett Márki-ZayPéter, Sajó András, Kim Lane Scheppele és Michal Šimečkarészvételével az alkotmányosság jövőjéről Magyarországon.Természetesen a Tűzfalcsoport sem hagyta ki, hogy nyomon kövesse, mit mond a baloldal miniszterelnök-jelöltje, figyelmbe véve az ellenzék terveit arról, hogy akár feles többséggel is alkotmányoznának – olvasható a Tűzfalcsoport cikkében.
A CEU Demokrácia Intézet rendezvényének célja az esemény leírása szerint az volt, hogy az intézmény a jogállamisággal kapcsolatos viták közepette
jelentős mértékben hozzájáruljon a folyamatban lévő beszélgetéshez azzal, hogy a jogállamisággal kapcsolatos elkötelezettségek középpontjában álló több vezető személyiségnek platformot biztosít, hogy véleményt cseréljenek a magyarországi alkotmányosság jövőjéről.
A rendezvény moderátora Novák Benjámin volt, akit ezúttal a New York Times újságírójaként tüntettek fel, de mi magyarok jól tudjuk, hogy egy 444-es firkászról van szó(2019-ben Novák a 444.hu angol hírlevelének egyik szerkesztője is volt).
A bevezető köszöntőt Uitz Renáta, CEU Demokrácia Intézettársigazgatója és egyben a CEU Jogi Tanszékének professzora mondta. Az ELTE-n végzett jogászként 1996-ban, majd 1997-ben és 2001-ben egy-egy diplomát szerzett a CEU-n is.
A beszélgetés résztvevői közül ugyan Márki-Zay Pétert nem kell különösebben bemutatni, de érdemes a többi előadót is megemlíteni:
- Michal Šimečka: szlovák politikus, újságíró, kutató, 2019 óta az Európai Parlament alelnöke. A Progresszív Szlovákia liberális párt alelnöke és egyik alapító tagja, a párt jelöltlistáját sikeresen vezette a 2019-es választásokon, ahol az országos szavazatok legnagyobb százalékát szerezték meg. Az EP-ben a Renew Europe frakcióban ül.
- Kim Lane Scheppele: a szociológia és a nemzetközi ügyek Laurance S. Rockefeller professzora a Princetoni Egyetem Köz- és Nemzetközi Ügyek Iskolájában és az Emberi Értékek Egyetemi Központjában. Emellett a Pennsylvaniai Egyetem jogi karának munkatársa. A CEU genderszakának alapító igazgatója, hivatásos Orbán-rettegő.Tulajdonképpen a 2010-es kormányváltás óta mást sem csinál, csak diktatúrát kiált, teljesen nevetségessé teszi magát az olyan kijelentéseivel, mint hogy „Orbán dönthet úgy, hogy elveszíti a választásokat”,vagy hogy nem érti, miért nem elégedetlenek az emberek a kormány járványkezelésével.
- Sajó András: a CEU Demokrácia Intézet vezető kutatója, valamint a CEU Jogtudományi Tanszékének professzora. Sajó András magyar jogász, az Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi bírája. Széles körben Közép- és Kelet-Európa egyik vezető alkotmánytudósaként tartják számon. A Közép-európai Egyetem Jogi Tanszékének alapító dékánja volt. Később az összehasonlító alkotmányjog LL.M. program elnöki tisztét töltötte be. A Bíróságon töltött időszakot követően Sajó visszatért a CEU-ra, ahol jelenleg professzorként dolgozik.