Március utolsó hétvégéjén kell átállítanunk az óráinkat, ugyanis kezdődik a nyári időszámítás. Az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára kell állítanunk. Magyarországon – az Európai Unió gyakorlatához igazodva – március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig tart a nyári időszámítás. Az Európai Unióban egységesen alkalmazott nyári időszámítás lényege, hogy a szokásos ébrenléti idő minél inkább egybeessen a természetes világosság idejével.
Változás a menetrendekben
Az óraigazítás néhány belföldi és nemzetközi vonat menetrendjét befolyásolja, valamint a Volánbusz néhány hajnali járatát is érinti – tájékoztatott a MÁV-Volán-csoport a honlapján.
Mint írták, a Budapest–Esztergom, a Budapest–Vác–Szob, a Budapest–Cegléd–Szolnok–Debrecen–Nyíregyháza–Záhony, a Budapest–Szolnok–Békéscsaba, a Debrecen–Nagykereki, a Budapest–Újszász–Szolnok, a Budapest–Lajosmizse és a Budapest–Kunszentmiklós–Tass vonalon közlekedő egyes belföldi vonatokat érinti az óraátállítás.
A Mávcsoport.hu oldalon közölték, az óraátállítás Magyarország területén két nemzetközi vonatot érint, amelyek pályafelújítások miatt kerülő útvonalon közlekednek, a Corvin nemzetközi gyorsvonattal egyesítve. Berettyóújfalutól körülbelül 60 perces késéssel közlekedik majd vasárnap hajnalban a Bécs és Bukarest között közlekedő 12 347-es számú Dacia–Corvin nemzetközi gyorsvonat, valamint a Bukarest és Bécs között közlekedő 12 346-os számú Dacia–Corvin nemzetközi gyorsvonat.
A szombaton Magyarországról induló éjszakai nemzetközi vonatok körülbelül hatvan perccel később érkeznek meg a végállomásra, akárcsak a Magyarországra vasárnap érkező nemzetközi vonatok – írták.
A MÁV-Volán-csoport tájékoztatása szerint az óraátállítás miatt szombat éjjel, illetve vasárnap hajnalban Érd és Kiskunhalas térségében módosul néhány Volánbusz-járat közlekedése.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteki közleményben tudatta, hogy az óraállítás miatt hajnalban a legtöbb éjszakai járat közlekedése nem változik, a 2 óra előtti és a 3 óra után indulásokat kell figyelni a menetrendben. Ebben az időszakban, várhatóan hajnali 2 és 4 óra között a közterületi kijelzők nem üzemelnek majd – írták.
Közölték, mivel egyes járatokat az óraállítás időpontja menet közben ér, a 918-as, a 937-es, a 938-as, a 940-es, a 943-as, a 948-as, a 950-es és a 950A, a 956-os, a 964-es, a 972-es, a 972B, a 980-as, a 990-es, a 992-es, a 994-es, a 996-os, a 998-as és a 999-es busz esetében egy-két indulás időpontja is változik.
A BKK arra kéri ügyfeleit, hogy aki a felsorolt járatok egyikével utazik, ellenőrizze a menetrendi változásokat a Bkk.hu/menetrendek oldalon.
Nélkülözhetetlen az éjszakai alvás
A Magyar Alvásszövetség az óraátállítás kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy a napi életritmus, az éjszakai pihenés kiemelt fontosságú, az alvás jelentős szerepet játszik a szervezet ellenálló képességének a fenntartásában.
Figyelmeztettek: a nappalok és éjszakák változásaihoz történő alkalmazkodás ütemét a rendkívüli helyzetben sem szabad megbontani.
Az éjszakai pihenés a szervezet számára nélkülözhetetlen. A folyamatos otthoni jelenlét során is vigyünk rendszert az alvási szokásainkba, feküdjünk és keljünk ugyanabban az időben – tanácsolja a szövetség.
Hozzátették, végezzünk rendszeres testmozgást, de semmiképpen sem közvetlenül lefekvés előtt. Előtte négy órával ne igyunk koffeintartalmú italokat és ne együnk nehéz, fűszeres vagy cukros ételeket, ne fogyasszunk túlzott mértékben alkoholt és ne dohányozzunk. Fontos továbbá, hogy figyeljünk hálótársunk, gyermekeink alvására is – olvasható a Magyar Alvásszövetség óraátállítással kapcsolatos közleményében.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Unsplash.com)