Semjén Zsolt a sajtótájékoztatón kiemelte: abban a kegyelmi helyzetben voltunk 2010-ben, hogy a semmiből építettük fel a nemzetpolitikát. Emlékeztetett: a 2004-es népszavazás politikai szőnyegbombázásnak számított, a magyar–magyar párbeszéd is megszűnt. – Így az alapoktól kellett felépíteni a nemzetpolitikát – emelte ki a miniszterelnök-helyettes, aki hangsúlyozta azt is: óriási lépés volt, hogy az alaptörvényben rögzítette a kormány, Magyarország felelősséget visel a külhoni magyarságért.
Semjén Zsolt elmondta, az elmúlt tizenkét évben az egyik fontos szempontja volt a nemzetpolitikának az identitás megőrzésének támogatása külhonban. Emellett kiemelkedő lépés volt a kedvezményes honosítás lehetősége, így honfitársaink és polgártársaink lettek a külhoni magyarok. Kiemelte: egymillió-egyszázezren éltek eddig ezzel a lehetőséggel. Semjén Zsolt kiemelte ugyanakkor a gazdasági támogatásokat is, többek között a Vajdaságban és Erdélyben.
A miniszterelnök-helyettes szólt arról is, hogy kiemelkedő szempont volt a nemzetpolitikában a határon túli magyar politikai pártok támogatása.
Nem mindegy, hogy kormányon vagyunk-e Romániában vagy sem
– vélte Semjén Zsolt. Hangsúlyozta: Magyarország soha nem fogja elengedni a magyar etnikai pártok kezét.
Kérdésre válaszolva Semjén Zsolt kitért arra, hogy az Ukrajnában zajló háború mindent átírt Kárpátalján, a magyarok nagy része eljött onnan. Semjén Zsolt úgy fogalmazott:
Nem kétséges, hogy nagyon súlyos jogsérelem érte, éri a kárpátaljai magyarságot. Ezért Magyarország korábban blokkolta bizonyos NATO- rendezvényeken az ukrán jelenlétet. De most, a háború idején nem aktuális a jogos nemzetiségi sérelmek felhozatala, a karitáción van a hangsúly.
Elmondta azt is: a támogatásokat növeli a kormány, elsősorban a menekültek fogadásán van a hangsúly, magyar és kárpátaljai oldalon egyaránt.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón kiemelte: a Cselekvő nemzet kiadvány ötezer példányban készült el és felöleli az elmúlt tizenkét évet: mint mondta, ebben az időszakban közel háromezer templomot újítottak fel, ezer óvoda épült meg, és ide tartozik még a különböző külhoni egyetemek, köztük a Sellye János Egyetem támogatása is. Hozzátette: Európában és a világban is egyedülálló az, hogy egy ország ennyire foglalkozik határon túli nemzettársaival.
Borítókép: Potápi Árpád János és Semjén Zsolt bemutatja a Cselekvő nemzet című nemzetpolitikai kiadványt a Várkert Bazárban, 2022. április 29-én (fotó: Harangozó Éva/ Magyar Nemzet)