Balog Zoltán: A szenvedés közelebb visz Istenhez

– A szenvedés, amit átélünk vagy magunk körül látunk, nem eltávolít Istentől, hanem közelebb visz hozzá – mondta Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke húsvét alkalmából az MTI-nek.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 04. 16. 10:06
BALOG Zoltán
Karácsony - Balog Zoltán ünnepi istentiszteletet tartott a fővárosban Fotó: Balogh Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háború árnyékában ünnepelt húsvét még inkább lehetőséget ad, hogy a szenvedésről a feltámadás fényében gondolkodjunk

– mondta el az állami hírügynökségnek ünnepi megszólalásában Balog Zoltán református püspök.

– Látva az értelmetlen pusztítást, ártatlan emberek halálát és szenvedését, föltehetjük a világtörténelem legmélyebb kérdését, amit Jézus tett fel a keresztfán: 

Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem?

Isten válasza ugyanaz lesz most, mint kétezer évvel ezelőtt: maga a feltámadás. 

– Az emberi élet rendje az, hogy az élet után halál jön, az isteni rend viszont az, hogy a halálra élet következik. Ez a húsvéti titok, és azért kell minden évben ünnepelni, mert egy egész emberi élet, sőt az emberiség egész élete is kevés ahhoz, hogy megértsük ezt – fejtette ki a református püspök. 

Balog Zoltán szerint érthető, ha az ember, látva a rengeteg szenvedést a világban, azt a kérdést is felteszi:

Ha van Isten, miért engedi ezt?

A református püspök azt javasolta, 

akiben megfogalmazódik ez a mondat, kérdezze magát az Istent. 

A szenvedés értelmét kereső teoretikus kérdésre ugyanis soha nem lesz válasz, de aki Istent kérdezi, az belép egy olyan párbeszédbe, amely új értelmet adhat az életének és a szenvedésnek. 

Balog Zoltán hangsúlyozta, az egyházi közösségeknek és a hívő embereknek egyetlen dolga van a szenvedés láttán: enyhíteni azt. – Hálás és büszke vagyok arra – mondta –, hogy az ukrán-magyar határ mindkét oldalán magyarok segítenek. 

Ismertette: 

csak a Református Szeretetszolgálat ötezer önkéntessel vesz részt a menekülteket segítő munkában, 

és több mint 6500 embernek adtak szállást a református hívek, megnyitva előttük a saját otthonukat. – A március végén szervezett gyűjtésén pedig a Magyarországi Református Egyház elmúlt 33 évének legnagyobb összegű adományát ajánlották fel a hívek a menekültek segítésére – tette hozzá. 

Balog Zoltán reményét fejezte ki, hogy az a szeretet, amit Magyarországon és Kárpátalján a magyaroktól kapnak az ukrán menekültek, szétporlasztja a magyarokkal szembeni, politikai érdekekből táplálkozó és a média által terjesztett előítéleteket, rosszindulatot és gyanakvást. 

Kitért arra: a kárpátaljai református közösséget heroikus küzdelemmel összetartó Zán Fábián Sándor kárpátaljai református püspökkel közösen készítettek egy felmérést, amely szerint 

a Kárpátaljáról elmenekült magyarok legalább negyven százaléka vissza akar térni a szülőföldjére. 

Azt is elmondta, az általa vezetett Hold utcai német ajkú református gyülekezetben minden vasárnap délután közösen imádkoznak, beszélgetnek kárpátaljai menekültekkel. 

Megrendítően szépnek nevezte, ahogy ezek az emberek folyamatosan a hazatérést, az újrakezdést tervezgetik. Ez is jelzi, hogy valótlan a magyarokról terjesztett, őket szeparatizmussal vádoló propaganda. 

A református püspök arra a kérdésre, hogy mit tehetnek a különböző keresztény egyházak a békéért, úgy fogalmazott: 

Ha komolyan vesszük, hogy ugyanabban a Jézus Krisztusban hiszünk, akkor szóba kell tudnunk állni egymással Jézus Krisztus nevében és szeretetében akkor is, ha a front két oldalán vagyunk.

Ebből kiindulva szervezte meg a protestáns és ortodox egyházakat tömörítő Egyházak Világtanácsa (EVT) március végén azt a találkozót, amelyen az Ukrajnával határos, illetve a konfliktussal közvetlenül érintett európai országok egyházi vezetői vettek részt. A találkozó célja az volt, hogy elősegítsék a párbeszédet, a békét a részben egymást átfedő ukrán és orosz ortodox egyház között. 

Balog Zoltán elmondta: örömmel fogadta a Moszkvai Patriarchátus külügyi hivatalának kérését, hogy ő is legyen jelen a tanácskozáson. Hilarion metropolita, a külügyi hivatal vezetője korábban az ausztriai és magyar ortodox egyház püspöke is volt, személyesen ismeri őt – magyarázta. 

– A találkozóra mind az orosz, mind az ukrán ortodox egyház képviselője elindult, de akadályoztatásuk miatt végül egyikük sem érkezhetett meg – mondta, hozzátéve, szervezik a következő összejövetelt, bízva abban, hogy azon már mindketten ott tudnak lenni. 

A református püspök jelzésértékűnek és örömtelinek nevezte, hogy 

a béketeremtésben számítanak ránk, magyarokra is. 

Reményét fejezte ki, hogy tudunk közvetítők lenni, hiszen nemcsak szomszédok vagyunk, hanem van egy kulturális, egyházi kapcsolatrendszerünk, ami segítheti egymás megértését. 

Balog Zoltán kiemelte: 

Keresztény ember nem érthet egyet a háborúval.

Ahogy igaz Jézus mondata, hogy boldogok a békességteremtők, ugyanúgy igaz ennek az ellenkezője is: boldogtalanok és gonoszok mindazok, akik háborút indítanak. 

Leszögezte: semmilyen vélt vagy valós sérelem nem legitimálhatja az orosz agressziót. 

A döntéshozóknak pedig, akik a háborút okozták, számot kell majd adniuk az emberi és az isteni törvények szerint is azért, amit tettek. 

Ugyanakkor az orosz emberekért imádkozni kell, hiszen ők is sokat szenvednek. Ráadásul az ukrán és az orosz nép között – a Szovjetunió örökségeként – sok az emberi kapcsolat, a vegyes házasság, és rengeteg családnak okoz emiatt is szörnyű szenvedést ez a testvérháború. 

– Tehát míg a háború okozóival szemben a kompromisszum nélküli elutasítás, addig az emberi szenvedés iránt a teljes megértés a helyes magatartás – fogalmazott Balog Zoltán.

Borítókép: Balog Zoltán karácsonyi istentiszteletet tart (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.