Egyik fontos pontjához érkezett el kedden a Fenyő János meggyilkolása miatt indult per bizonyítási eljárása a Fővárosi Törvényszéken, Póta Péter bíró előtt. Egy vállalkozó korabeli bántalmazásának pontos időpontját próbálták megállapítani a felek.
A vádhatóság szerint Kiss Tibor Zsolt nagybajomi lakost 1997 augusztusában verték meg, a védelem álláspontja szerint azonban erre Gyárfás úgynevezett második kaposvári ügyének tárgyalása alatt került sor. Kiss Tibor Zsolt bántalmazásának pontos időpontja több szempontból is fontos a gyilkossági ügyben.
Gyárfás Tamás, Kiss Tibor Zsolt és az utóbbi strómanja, egy azóta elhunyt férfi ellen 1997. március 14-én emeltek vádat Kaposvárott adócsalás miatt.
Ez volt a sajtóban Gyárfás úgynevezett második kaposvári ügye, amelyben a médiaproducert jogerősen felmentették, a vádlott-társakat azonban elítélték.
Kiss és a strómanja hamis számlákkal manipulált a Nap TV Angol utcai építkezésekor, Gyárfás tudta nélkül.
Gyárfást az úgynevezett első kaposvári ügyében, 1996. május elején áfacsalással gyanúsították meg Kaposvárott. A gyanúsítás reggelén a Népszava egyik budapesti újságírója várta a médiacézárt Kaposvárott, a rendőrség előtt. Ez az újságíró a tanúvallomásában elmondta: Gyárfás meggyanúsítása napján a Nap TV építkezésén dolgozó vállalkozót rovatvezetői utasításra a Népszava másik, vidéki tudósítója kereste meg Nagybajomban. Erről Kiss a Fenyő-gyilkosság nyomozása során tett vallomásaiban azt állította, rá akarták venni, hogy tegyen terhelő vallomást Gyárfás Tamásra. Kiss szerint a Népszava munkatársa azt mondta: ha Gyárfásra terhelő vallomást tesz, akkor kétmillió forintot fizetnek neki. Erről az ajánlatról néhány nappal később a Népszabadság is beszámolt a Kétmillió forint információért? című cikkében.
A mai tárgyaláson a Népszava már említett, egykori budapesti újságírója fenntartotta azt a korábbi vallomását, hogy a Népszabadság cikke nyomán felhívta Kisst és az újságíró kollégáját, akik megerősítették a pénz felajánlását. A bizonyítási eljárásban szembesítették a két újságírót, ám az eredménytelenül zárult. Kiss azonban továbbra is fenntartotta, milliókat ígértek neki, ha Gyárfásra vall.
A vállalkozó 2018-as rendőrségi vallomásában újabb ajánlatról is beszélt. Eszerint 1997-ben Kaposvárott már a tárgyalás alatt, egy férfi ismét kétmillió forintot ajánlott, ha hajlandó egy előre megszerkesztett szöveget Gyárfásról elmondani, ám nem ment bele az ügyletbe. Aztán néhány hónappal később, már 1997 végén megállították, amikor hazafelé tartott autójával. Hasba ütötték, és egy gyártelepre szállították, ahol a kezébe nyomtak egy iratot, amely arról szólt, hogy a gazdasági bűncselekményt Gyárfás Tamás tervelte ki, ő vette rá, hogy csináljon egy számlagyárat. Kiss szerint a szövegen közjegyzői pecsét volt, és alá akarták vele íratni.
A vádiratban erről az áll: „1997 augusztusában Gyárfás Tamás vádlott-társát, Kiss Tibor Zsoltot a lakásából nem messze a Vico Rt. megbízásából eljárt személyek bántalmazták.”
Az ügyészség tanúkra, rendőri jelentésekre hivatkozva fenntartja a vádban szereplő megállapítást, hogy Kisst nem 1997 végén, hanem 1997 augusztusában támadták meg.
Az időpont azért lényeges, mivel a vádirat szerint „Gyárfás […] legkésőbb 1997 szeptemberében elhatározta, hogy a közte és Fenyő János közötti harc végleges lezárása érdekében megöleti Fenyő Jánost.”
Az ügyészség szerint Gyárfás tudott Kiss megveréséről, és azt gondolta, hogy Fenyő még mindig tönkre akarja tenni őt. A vád szerint ezért bízta meg 1997 szeptemberében Tasnádi Pétert, ölesse meg Fenyő Jánost.
Ha azonban Kiss vallomása igaz, és valóban 1997 végén verték meg, Tasnádi megbízása a Fenyő-gyilkossággal szóba sem jöhet, mivel ő 1997 szeptemberében a feleségével az Egyesült Államokba utazott, ahonnan 1998. március második felében tért haza. Gyárfás egyébként is eleve tudta Tasnádiról, hogy ilyenre soha nem vállalkozna.
Gyárfás azt állítja, Kiss megveréséről csak huszonegy évvel később, az ügy iratismertetésekor értesült. Nem volt oka, hogy Fenyő János ellen bármit is tegyen.
A bizonyítási eljárás csütörtökön folytatódik újabb tanúk meghallgatásával.
Borítókép: Gyárfás Tamás a Fővárosi Törvényszéken (Fotó: Havran Zoltán)