– Az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézete és a Habsburg Ottó Alapítvány rendezvényét Közös érdekek, közös értékek? – Németország és a visegrádi négyek kapcsolata új kihívások idején címmel szervezték meg – derül ki az MTI híréből.
Németh Zsolt nyitóelőadásában három külpolitikai – a közép-európai (elsősorban lengyel), az orosz–ukrán, valamint a német–európai – viszonylatról szólt. Úgy értékelt: mindhárom esetében az útkeresés fázisa figyelhető meg, ami külön aktualitást ad a konferenciának. A kormánypárti politikus hangsúlyozta:
a visegrádi együttműködés (Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország) az elmúlt tíz évben politikai és gazdasági sikereket is elért.
– A V4-ek és Németország közötti kereskedelmi kapcsolat tíz éve még átlagosnak volt mondható. Majd elérték a francia–német szintet, később annak dupláját, s mostanra már ezt is meghaladta – tette hozzá, kiemelve:
nem csak a V4-ek számára fontos Németország, ez fordítva is igaz.
Németh Zsolt szerint a V4 sikerét az adta, hogy azokra a kérdésekre koncentráltak, amelyekben egyetértettek. Távol tartották maguktól azokat a témákat, amelyekben nézetkülönbség volt köztük, mint például az Oroszországhoz fűződő viszony. Azt mondta:
Magyarország az ukrajnai háború tekintetében következetes álláspontot képvisel.
Ez – mint mondta – közelebb áll a német állásponthoz, a lengyeltől, valamint az angolszásztól viszont távolabb.
A fideszes politikus kiemelte:
Orbán Viktor miniszterelnök már a háború első napján azt mondta: az orosz agresszió megmagyarázhatatlan és igazolhatatlan,
s hogy a kormány félre is teszi az ukrajnai magyarok miatt kialakult fenntartásait és segíti Ukrajnát. Példaként említette, hogy Magyarország százezer liter üzemanyagot adott Ukrajnának, majd összekapcsolták a magyar és az ukrán elektromos rendszert is.
Ukrajna Magyarországtól kapja áramellátásának jelentős részét
– emelte ki.
Mindemellett az Európai Unió által létrehozott európai békekeret nyomán Magyarország anyagi eszközökkel is támogatja Ukrajnát.
– A fegyverszállítással, a direkt katonai beavatkozással viszont nem értenek egyet, ahogy a teljes orosz gáz- és olajembergóval sem.