Ellentmondásos a Demokratikus Koalíció (DK) eddigi munkája az új Országgyűlésben, ugyanis a Gyurcsány-párt képviselői a plenáris üléseken általában néhány fővel képviseltetik magukat, emellett a DK egy alkalom kivételével nem élt a parlamenti vitaformák közül a legnagyobb érdeklődéssel kísért napirend előtti felszólalás lehetőségével, ami rendszerint az éles politikai viták terepe a kormánypárti, valamint az ellenzéki frakciók között. Még a hétfői ülésnapon döntött úgy Gyurcsány Ferenc, a párt elnöke és a DK parlamenti frakciójának a vezetője, hogy megtöri a csendet, és egy erős hangvételű napirend előtti felszólalásban arról beszélt, hogy a pártja törvénytelennek tekinti az új kormányt, mivel szerintük a kabinet megtörte a népakaratot.
Ezután Gyurcsány Ferenc vezetésével a DK-frakció kivonult az ülésteremből, hogy bojkottálják Orbán Viktor miniszterelnökké választását. Emlékezetes, hogy az Országgyűlés május 2-i alakuló ülésén hasonló színjátékot adtak elő Gyurcsányék, miután a képviselői eskütétel idejére megjelentek az ülésteremben, hogy az eskü elmondása után azonnal távozzanak.
A DK-vezér a felszólalásában azzal magyarázta ezt a kettősséget, hogy szerinte élni kell a törvény adta lehetőségekkel, de nem tartja a parlamentet – ami egyébként a képviselők munkahelyeként szolgál, az itteni munkájuk után kapják a fizetésüket – a politizálás legfontosabb terepének. A bizottsági munkában ugyanakkor részt vesznek a Gyurcsány-párt képviselői, de a héten lezajlott miniszterjelölti meghallgatások során az adott bizottság feladatköréhez nem tartozó, főleg aktuálpolitikai ügyekben tettek fel kérdéseket a jelölteknek.
A DK-sok egyébként nem először adják elő ugyanezt a színjátékot. Emlékezetes: Gyurcsány Ferenc 2016 októberében a tőle megszokott pátosszal jelentette be, hogy a Népszabadság kiadásának felfüggesztése miatt végleg (!) kivonulnak a Házból.
A bukott miniszterelnök ekkor közölte: nem vesznek részt az üléseken és a bizottsági munkákban, nem hallgatják végig a napirend előtti hozzászólásokat, és szavazni is csak akkor járnak be, ha matematikailag szükség van rájuk a kétharmados gombnyomásoknál, hogy ne legyen meg a Fidesz kétharmada.