– 2010 óta a kormány számos intézkedést vezetett be annak érdekében, hogy a közel kétmillió kiskorú, 18 év alatti magyar gyermek élete minél boldogabb és kiegyensúlyozottabb legyen. A gyermekek nevelését olyan gyermekjóléti intézkedések segítik, mint a bölcsődefejlesztés, a hároméves kortól kötelező óvoda, az ingyenes vagy kedvezményes intézményi és szünidei gyermekétkeztetés, az ingyenes tankönyvek biztosítása az általános iskolákban, a középiskolákban és a szakképzésben, vagy az Erzsébet táborok – emlékeztetett gyermeknapi közleményében a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és Családokért (KINCS).
Mint írták:
a gyermekek testi-lelki egészségét egyebek között a mindennapos testnevelés, az egészséges menzák, az iskolákban az erkölcstan vagy a hittan oktatása, a kora gyermekkori fejlesztések vagy a kiterjedt gyermekorvosi, védőnői ellátás segíti.
A kormány háttérintézményeként működő KINCS lapunk számára eljuttatott közleménye felhívta a figyelmet arra is, hogy ma már az ingyenes vagy kedvezményes gyermekétkeztetésben közel 600 ezer gyermek részesül, 2010 óta háromszor többet költ erre az állam. Több mint egymillió gyermek, a közoktatásban tanulók 100 százaléka számára ingyenesen járnak a tankönyvek. Az ingyenes és kötelező óvodai nevelésben több mint 300 ezer gyermek részesül, bölcsődébe pedig ma már 70 százalékkal több kisgyermek járhat, mint 2010-ben. 2012 óta már körülbelül egymillió gyermek üdülhetett az Erzsébet táborokban.
Magyarország számára minden magyar gyermek születése kiemelten fontos, a határokon belül és kívül egyaránt. Nem véletlen, hogy a magyar kormány támogatja a külhonban születő magyar gyermekeket és családjaikat is
– fogalmaztak közleményükben.
– A Köldökzsinór program keretében a határon túli, külhoni magyar családok ugyanúgy megkaphatják az anyasági támogatást és a fiatalok életkezdési támogatását, valamint ugyanolyan feltételek mellett nyithatnak babakötvényt, mint az anyaországiak. Eddig közel 40 ezer külhonban született magyar gyermek szülei éltek ezekkel a lehetőségekkel. Az igénylések kétharmada a Kárpát-medence magyarlakta területeiről érkezett – sorolták.
Magyarországon 2021-ben 5,6 százalékkal, azaz ötezerrel több gyermek született, mint 2011-ben, ami történelmi mélypont volt.
Annak ellenére növekedett a születések száma, hogy 2010 óta közel 20 százalékkal kevesebb a szülőképes női korosztály létszáma
– hívták fel a figyelmet.
– Az elmúlt évtizedben 200 ezerrel több magyar gyermek jött a világra a 2010 előtti időszakhoz képest. A kormány gyermek- és családbarát politikájának hatására ezzel a 200 ezer kisgyermekkel gyarapodott a magyarok közössége, hozzájárulva a nemzet fennmaradásához és jövőnk biztosításához – zárul a KINCS közleménye.