Nem figyeltek meg a rendőrök törvénysértő módon politikusokat

Hadházy Ákos ismét lyukra futott: a botrányok sorát gerjesztő volt honatya arról beszélt, hogy szerinte beigazolódott, törvénytelenül figyelik meg őt a hatóságok. Ezzel szemben az általa felemlegetett ügyben anyomozó ügyészség a hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott eljárást bűncselekmény hiányában megszüntette.

2022. 05. 20. 9:39
20200217 Budapest Parlamenti ülés Magyar Nemzet fotó:Mirkó István Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hadházy Ákos ismét lyukra futott: a botrányok sorát gerjesztő volt honatya – jelenleg még mindig nem tette le az esküt, így nem tagja az új paralamentnek – arról beszélt, hogy szerinte beigazolódott, törvénytelenül figyelik meg őt a hatóságok. Ezzel szemben az általa felemlegetett ügyben a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség a hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott eljárást bűncselekmény hiányában megszüntette.

A Központi Nyomozó Főügyészség mai közleménye szerint 

az ügyészségen egy más bűncselekmény miatt folyamatban lévő ügy gyanúsítottja feljelentést tett, mert álláspontja szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság felderítő főosztályának korábbi volt vezetője 2017 őszétől számos alkalommal adott utasítást engedély nélküli megfigyelésekre.

A feljelentés szerint a megfigyelések során az érintett személyek – köztük a mentelmi joggal rendelkező Hadházy Ákos országgyűlési képviselő, valamint a „ligetvédőkhöz” tartozó személyek – mozgását fényképfelvételekkel is dokumentálni kellett, amely fotókat egy közös üzenetküldő csoportba töltöttek fel a részt vevő rendőrök. 

A vonatkozó jogszabályok alapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság személyi állománya szolgálati feladataik ellátása során részt vesznek a Budapest területén tartott – a sportrendezvény és a gyülekezési jog hatálya alá tartozó – rendezvények biztosításában.

Ezen nyilvános rendezvényeken készített felvételek nem azonosíthatók a büntetőeljárásról szóló törvény szerinti rejtett figyeléssel. A nyilvános rendezvények, tüntetések célja amúgy is az, hogy résztvevők a nyilvánosság előtt fejthessék ki véleményüket, vállalva azt is, hogy az eseményen róluk felvételeket készítenek. A gyülekezés biztosításában résztvevő rendőrök a rendezvények előtt és azt követően nem figyelték meg az országgyűlési képviselőket, ilyet maga a feljelentés sem állított.

A KNYF hangsúlyozza: megállapítható tehát, hogy a feljelentő összekeverte a büntetőeljárásról szóló törvényben szabályozott, valamely bűncselekmény elkövetésével kapcsolatban alkalmazott rejtett figyelést, mint leplezett eszközt és a hivatkozott rendezvénybiztosítások során a rendészeti célból és a gyülekezési joggal kapcsolatban végrehajtott biztosítási tevékenységet. 

A rendőrségnek ugyanis joga és kötelessége megfelelő intézkedéseket foganatosítani a rendezvények biztonságos lebonyolítása érdekében, és e célból akár felvételt is készíteni az ott nyilvánosan megjelenő személyekről, így akár országgyűlési képviselőről is.

Az állított jogellenes megfigyelésekkel kapcsolatos ügyrészt az ügyészség külön eljárásban bírálta el, az alapügy nyomozása továbbra is folyamatban van.

„Országgyűlési képviselőt a rendőrség – így a Budapesti Rendőr-főkapitányság felderítő főosztálya – nem figyelhet meg, tehát nem figyel meg. A képviselők munkásságának figyelemmel kísérése a választópolgárok, és nem a rendőrség feladata” – írta korábban a Belügyminisztérium közleményében arra a hírre reagálva, hogy a Blikk információi szerint állami szervek megfigyelhették mások mellett Hadházy Ákos ellenzéki képviselőt engedély nélkül. A bejelentés szerint a megfigyelésekre a főosztály vezetője adott utasításokat, amely alapján a nyomozók a célszemélyek mozgását követték, amiről fotókat és videókat is készítettek, amiket egy Viber-csoportban továbbítottak. A portál információi szerint az ügyészség beadványában az viszont nem szerepel, hogy kinek az utasítására rendelték el az engedély nélküli nyomon követéseket.

Hadházy a portálnak azt mondta: mindig is úgy gondolta, hogy megfigyelhetik, és a gyanúja beigazolódott. A politikus hozzátette, hogy ő is megkapta ezt az információt, ami miatt a BRFK-hoz fordult. „Amolyan rendőri nyelven kérdeztem meg, milyen intézkedéseket foganatosítottak velem szemben, s szerettem volna megnézni a rólam készült anyagokat. Választ egyelőre nem kaptam” – közölte a május elején a portállal. Ebből a nyilatkozatból kitűnik, hogy Hadházynak fogalma sincs arról, hogy ki adhat számára minderről felvilágosítást. A képviselőket érintő ügyben ugyanis nem a rendőrség, hanem a Központi Nyomozó Főügyészség az illetékes.

Borítókép: Hadházy Ákos időnként botrányosan viselkedett a parlamentben (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.