Olyannyira – folytatódik a cikk – hogy az ellenzéki politikusokhoz és sajtóorgánumokhoz hasonlóan ők is próbálnak még talpra állni az április 3-i jobbegyenes után. A CEU honlapján közzétették, hogy a tanári karból kik és milyen nemzetközi médiumnak nyilatkoztak a választás kapcsán.
A Tűzfalcsoport cikke néhány példát is idéz ezek közül:
- „Orbán veszélyessé vált – Megosztott és gyűlölködő társadalom alakul ki Magyarországon” – így vélekedett Marius Dragomir professzor, a CEU Demokrácia Intézet Médiaközpontjának vezetője a választás másnapján.
- Bozóki András volt kulturális miniszter, a Magyar Narancs alapítója a Time magazinnak azt bizonygatta, hogy a magyar miniszterelnök rendkívül elszigetelt. A cikkben azt írják, hogy Orbánra jellemzően a tanulatlan vidékiek szavaznak.
- Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese az Euronewsnak arról panaszkodott, hogy az EU hibája az egész, amiért nem avatkoztak be.
- Magyar Bálint, az SZDSZ alapítója és később elnöke, volt oktatási miniszter Madlovics Bálinttal közösen írt véleménycikket Magyarország manipulált választása címmel.
Az írásban emlékeztetnek rá, hogy a fenti nyilatkozók egy jelentős része a CEU Demokrácia Intézeténél dolgozik, mégsem tartják tiszteletben a demokráciát.
Képtelenek megérteni és elfogadni, hogy az emberek negyedszerre is kétharmados bizalmat szavaztak Orbán Viktornak. Ahelyett, hogy kutatóközponthoz méltó módon ennek okait tanulmányoznák, a választókat és a körülményeket hibáztatják.
Ha így folytatják, 2026-ban is hasonló eredményre számíthatunk – vonja le a következtetést a Tűzfalcsoport oldalán olvasható írás.
A cikk kitér arra is, hogy a CEU rektora, Shalini Rendaria is kivette a részét a választási elemzésből: a Soros-egyetem podcastjében beszélgetett az országgyűlési választásról Tóka Gáborral. Tóka a Nyílt Társadalom Alapítványokhoz tartozó Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívumának tudományos főmunkatársa, aki három évtizeden keresztül oktatott a CEU-n. Az április 27-én megjelent epizód betekintést nyújt abba, hogy miért választották újra Orbán Viktort.
Szóba került a választások előtti „egyenlőtlen versenyfeltételek” szerepe a választási törvények és a média dominanciája szempontjából, valamint az, hogy az ukrajnai háború hogyan kedvezett a kormánynak a beszélgetés résztvevői szerint. Az interjút annak vizsgálatával zárták, hogy mit jelenthet Orbán újraválasztása az Európai Unió számára. Ez csak egy rövid összefoglalója az adásnak, ha valaki késztetést érez arra, hogy végighallgassa, IDE kattintva megteheti.
A Tűzfalcsoport eredeti cikke pedig IDE kattintva érhető el.