– A Fidesz és a KDNP megtévesztette a választókat – kezdte mai napirend előtti felszólalását Gelencsér Ferenc. A Momentum országgyűlési képviselője szerint a kormánypártok azt próbálták bebizonyítani, hogy kétszer kettő az hattal egyenlő. Szavai szerint az extraprofitadót is így vetették ki, és ezt a cégek úgyis a fogyasztókra fogják terhelni, megtette már a Ryanair és Gelencsér szerint a WizzAir is.
Szerinte erre számítani kellett volna, és emiatt hibás az extraprofitadó koncepciója. Felszólalásában a momentumos politikus továbbá azzal vádolta a kormánypártokat, hogy szegénységbe taszítják a középosztályt, pedig az ő vállukon nyugszik az ország, őket kellene támogatni. Ennek alátámasztásául Gelencsér Ferenc azt hozta fel, hogy szerinte a költségvetés nem számol érdemi béremeléssel a közszférában.
Ahogy fogalmazott, a költségvetés egy rossz orvosság, a mellékhatásai többet fognak ártani az országnak, mint a gyógyhatásai.
– A magyar emberek legnagyobb problémája ma a létbizonytalanság, nem a háború és nem a menekülthelyzet – jelentette ki némileg váratlanul hozzászólása végén a Momentum politikusa, aki szerint
nincs szükség veszélyhelyzetre, a magyar emberek pénzét iskolákra, kórházakra kellene költeni.
– Sem a múlttal, sem a jelennel nincs tisztában Gelencsér Ferenc – hívta fel a figyelmet válaszában a kormány államtitkára.
Fónagy János emlékeztetett; az elmúlt tíz évben az ország viszonylag nehéz világgazdasági körülmények között kilábalt abból a válságból, amibe kerültünk. – Fejlődő pályára álltunk, a világ nyugalomban volt – magyarázta az államtitkár, aki szerint
ezt a fejlődést három évvel ezelőtt megakasztotta a világjárvány, majd az orosz–ukrán háború, ami érinti a világot, megrázza Európát és befolyásolja a magyar helyzetet, biztonsági és energiapiaci szempontból.
– Elhúzódó háborús helyzetben vagyunk, rendkívüli időket élünk – tette világossá Fónagy János.
Az államtitkár szavai szerint a magyar kormány biztosítani kívánja a munkahelyeket, a családok békéjét, megélhetését, a nyugdíjak reálértékét, és a rezsicsökkentés védelmét.
Mindehhez rendkívüli intézkedések is kellenek, az extraprofitadóval azokat célozzák, akik ebből a helyzetből profitáltak. – Az extraprofitadó nem a normál üzleti haszon elvonására irányul, és nem az extraprofit egészét vonja el – világított rá Fónagy János.
Szerinte az érintett nagyvállalatok helyzetéből fakad az előny, amit megadóztatnak, az így befolyt összeget pedig közösségi célokra fordítják.
Borítókép: Gelencsér Ferenc, a Momentum képviselője napirend előtt szólal fel az Országgyűlés plenáris ülésén 2022. május 23-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)